Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kionka: olen suutnud Ukrainaga seonduvaid hoiakuid natukene mõjutada

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski nõunik Riina Kionka, kelle Ene Hioni fond kuulutas oma tänavuseks stipendiaadiks, tunnistab, et teda on terve elu huvitanud välispoliitika ning oma praeguses ametis saab ta seda Euroopa Liidu tasandil ka mõjutada.

"Ta juhatab Euroopa Ülemkogu eesistuja ehk Euroopa presidendi välispoliitika meeskonda. Ja kui vaadata seda, kuidas uues Euroopa Liidu liidrite tiimis on toimunud väga ilmne tööjaotus, kus komisjoni esimees Juncker pühendub rohkem sisemistele asjadele ja Ülemkogu eesistuja Tusk rohkem välispoliitikale, siis seda olulisem on Tuski välispoliitika juhi tiimi töö," kirjeldas Eesti suursaadik Euroopa Liidu juures Matti Maasikas Kionka tööd uudistesaatele "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Riina Kionka peab kõige olulisemaks teemaks Ukrainaga seonduvat - näiteks hoiakute kujundamist Venemaa suhtes.

"Ma arvan, et ma olen saanud natukene, natukene mõjutada seda suunda ka koos meeskonnaga. Sest välispoliitika on alati meeskonnatöö ja mul on väike meeskond," nentis Kionka.

Aino Lepik von Wiren sai Riina Kionkaga tuttavaks 1980. aastatel, kui Kionka töötas Münchenis, raadios Vaba Euroopa. 1990. aastate alguses otsustasid paljud paguluses kasvanud noored Eestisse kolida. Lepik von Wiren ja Kionka tulid 1993. aastal, esimene hakkas tööle Toompeal ja teine välisministeeriumis.

Praegune välisministeeriumi Euroopa ja Atlandi-ülese koostöö osakonna peadirektor Aino Lepik von Wiren meenutas, kuidas Kionka lõi poliitika planeerimise osakonna. "Mida tol ajal ei olnud olemas. See oli osakond, mis tegeles poliitilise analüüsiga ja kõnede kirjutamisega ja see oli midagi, mida Riina oskas ja oskab jätkuvalt. väga hästi."

Samal ajal nägi teda ka piirivalve orkestris trompetit mängimas. Toonased rahvalike lugude kontserdid olid populaarsed. "Oo jaa - see oli lõbus. Ma olen Saksa kaitseväe orkestriga ka mänginud, kui ma olin Berliinis," tunnistas Kionka.

Kunagi dirigendiametist unistanud Kionka kinnitab, et tähtis on mängida orkestris, kus teised on sinust tugevamad, sest nii kasvad ka ise. Kas see ka poliitikas võiks endast tugevamate kõrval kasvada, ei oska ta aga öelda.

"Ma ei ole poliitik. Sest mulle meeldib mu praegune töö ja tegevus ja temaatika ja ma ei ole kunagi huvi tundnud," märkis Kionka, kelle sõnul pole tal kunagi olnud soovi näiteks riigikogus istuda.

Pea 10 aastat tagasi otsis toonane välisministeeriumi diplomaat Riina Kionka omale rakendust Brüsselis. Umbes samal ajal pidi välisministeeriumi kantsleri kohalt lahkuma Indrek Tarand.

"Riina on minu jaoks väga tähtis inimene. Ta on ikkagi näide sellest, kui palju üks eesti soost naisterahvas suudab paremaid otsuseid ja tegusid teha, kui talle selleks vaid võimalusi luua," lausus Tarand.

Riina Kionka on teinud elus teinud kannapöördeid ja iga kord uuesti alustades leidnud selle, mis on talle huvitav.

"Need kannapöörded, mida ma olen teinud, ongi täpselt sellised, et ei ole ennustatavad. Ma ei ole planeerinud seda kõike. Nii et ma ei oska öelda, et 5 aasta pärast teen ma jälle sellise muudatuse," sõnas Kionka.

Pakkumine Donald Tuski nõuniku kohale tuli Kionkale, kes on kahe lapse ema, üllatusena.

Matti Maasikas märkis, et sellisele ametikohale pääseb tänu haridusele ja edukale tööle. "Aga muidugi sai ta selle ameti ka sellepärast, et ta on lihtsalt nii pagana tark!" rõhutas Maasikas lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: