Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rain Kooli: ajakirjanduse nõiajaht või nõiajaht ajakirjandusele?

Rain Kooli on rahvusringhäälingu portaalide peatoimetaja.
Rain Kooli on rahvusringhäälingu portaalide peatoimetaja. Autor/allikas: ERR

"Võimulolijad on oma ajakirjanduslikke kaasajooksikuid kasutades käivitanud ühiskonnas massiivse nõiajahi teisitimõtlejate, nende hulgas ka meie vastu," väidab opositsioonipartei juht nädalavahetuse parteikongressil.

See pole esimene kord. Keskerakonna poliitsõdalaste hulgast on väiteid, et Eestis ajakirjandus on õukonnameedia, mille toimetusi ja Stenbocki maja ühendab nabanöör, kostnud juba aastaid. Keskpartei on teinud sellest väitest ühe oma infosõja vahenditest, mis piisavalt palju kasutatuna on kinnistunud ustavate jüngrite ajudesse.

Viimaste aastate jooksul on Keskerakonna propagandamasinast – Tallinna Televisioonist – endale mõnusa sooja pesa ning Keskerakonnast endast ajakirjandusele vastandumises liitlase leidnud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond võtnud kasutusele samasuguse retoorika. Jah, jutt käib sellestsamast EKREst, mis otsustas valimiste eel seoses kindlameelsust etendada ning Keskerakonna liidri Krimmi ja Ida-Ukraina teemaliste seisukohtade tõttu Tallinna Televisiooni arutelusaatest lahkuda, kuid on pärast valimisi sinna vaikselt tagasi imbunud.

Tegelikult on – hoolimata sellest, millisest suust jutt võimuklikist, õukonnameediast ja tagakiusamisest ka ei kostuks – tegemist lihtsalt jamaga.

Kõige pinnapealsemgi objektiivne vaatlus osutab – kiiremini kui Mart Helme jõuab öelda “alatu laim” –, et loomulikult saavad EKRE ja Keskerakond ajakirjanduslike nooltega pihta, loomulikult avaldatakse Eesti meedias artikleid, mis kummagi parteifunktsionääridele või tulihingelistele toetajatele ei meeldi. Objektiivne – ja ma rõhutan, objektiivne – vaatlus osutab aga ka, et täpselt samamoodi on ajakirjanduslike piksenooltega pihta saanud kõik need erakonnad, mida Tallinna Televisiooni koondunud “vabamõtlejad” nimetavad võimukartelliks.

Millegipärast ei mäleta ma, et Keskerakonna või EKRE ridadest oleks kostnud protestihääli, kui Reformierakonna toetust laastas rahastamisskeemide päevavalgele tirimine sellessamas ajakirjanduses, kui Jürgen Ligi on oma väljaütlemiste pärast korduvalt meedia tulipunktis olnud, kui Eesti ajakirjandus avalikustas IRLi poliitikute viisaäri, kui on kirjutatud sotsiaaldemokraatide rahavoogude võimalikust ulatumisest idapiiri taha...

Lugupeetud tagakiusatud, kus te siis olite? Miks te siis ei rääkinud sellest, kui halb on ajakirjandus ja kui alusetud on need materjalid? Kas ehk sellepärast, et see sobis teie poliitiliste eesmärkidega ning just selles väidetavalt tagakiusavas ajakirjanduses ilmunud materjalid andsid teilegi alust võimul olevate erakondade kallal pureleda?

Te ju tegelikult teate ka ise, et teil on seda teie poolt tümitatud ajakirjandust vaja rohkem kui sellel teid. Ja oma südames teate te hästi, et see ajakirjandus teeb oma tööd võimalikult professionaalselt – muu hulgas tähendab see ka, et kellelegi hinnalandust tegemata. Teinekord see lihtsalt juhtub kattuma teie huvidega ja teinekord mitte. Aga olge vähemalt nii palju meelekindlad, et te seda tunnistate.

"Võimulolijad on oma ajakirjanduslikke kaasajooksikuid kasutades käivitanud ühiskonnas massiivse nõiajahi teisitimõtlejate, nende hulgas ka meie vastu," väidab opositsioonipartei juht nädalavahetuse parteikongressil. Ja tema sõnum jõuab selle väidetavalt tagakiusava, võimutruu ja kinnimakstud meedia kõikide kanalite vahendusel sadade tuhandete Eesti elanikeni.

Mõni Venemaa, Birma, Hiina või Eritrea opositsionäär ütleks selle peale, et sellises nõiajahis ma tahaksingi elada.

 

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: