Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tšornobõli piirkonnas puhkenud metsatulekahju on tuumajaamast 20 kilomeetri kaugusel

{{1430240788000 | amCalendar}}
Maastikupõleng.
Maastikupõleng. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ukraina siseministeeriumi teatel on Kiievi oblastis Tšornobõli piirkonnas puhkenud metsatulekahju, mis on tuumajaamast umbes 20 kilomeetri kaugusel. Varem teatati, et põlenguala laieneb ning liigub soodsa tuule tõttu tuumajaama suunas, hilisõhtuste andmete kohaselt on aga olukord hetkel kontrolli alla saadud.

Õhtul andis olukorrast ülevaate siseminister Arsen Avakov oma Facebooki lehel, vahendas Unian.

"Kella 18.30 seisuga on metsapõlengu olukord Tšornoboli tuumakompleksi ümber halvenenud. Leegid ründavad tuumajaama suunal metsamassiivi," märkis minister ja lisas, et tugev tuul soodustab tule levikut.

Siis oli põlenguala umbes 400 hektari suurune ning asus tuumakompleksist 20 kilomeetri kaugusel.

Avakovi sõnul on peaminister Arseni Jatsenjuk kutsunud kokku erakorralisete olukordade komisjoni ning rahvuskaardi ja siseministeeriumi allasutuste töötajad on kõrgendatud valmisolekus.

Jatsenjuk: olukord on kontrolli all

Põlengupiirkonnas viibiv peaminister Arseni Jatsenjuk teatas hiljem, et kustutustöödel osaleb 3 lennukit, 1 helikopter ja suur hulk muud päästetehnikat.

Hetkel on olukord kontrolli all, põlenguala laienenud ei ole ning tegeletakse tulekollete lokaliseerimisega. Vajadusel kaasatakse ka lisajõude. Radiatsioonitase piirkonnas tõusnud ei ole.

Jatsenjuk märkis, et tegu on kõige tõsisema metsatulekahjuga pärast 1992. aastat. "Tahaksin samas inimesi rahustada, olukord on kontrolli all. Tuumajaamast endast on tulekahju 20 kilomeetri kaugusel," märkis peaminister ja kinnitas, et päästeametnikud tegelevad aktiivselt ohu likvideerimisega.

Varem päeval teatati, et metsapõleng on umbes 320 hektari suurusel alal ning siis öeldi, et kustutamisel osaleb rohkem kui 200 päästjat ja 35 ühikut tehnikat, sealhulgas ka lennuk An-32 ja helikopter Mi-8.

Ukraina võimude esialgse hinnangu kohaselt on tulekahju tekkinud süütamise või hooletu tule kasutamise tagajärjel.

Tšornobõli (vene keeles Tšernobõli) tuumaelektrijaamas leidis 1986. aastal aset tõsine tuumakatastroof, mille tulemusena on piirkonnas endiselt ala, kuhu sisenemine on piiratud. Tuumareaktorid, ka need, mida pärast katastroofi veel töös hoiti, on jaamas praeguse seisuga peatatud, kuid metsapõlengu jõudmine endise tuumaelektrijaama territooriumile kujutaks endast sellest hoolimata tõsist ohtu. Näiteks 4. reaktor, kus 1986. aastal plahvatus toimus, on kaetud parandamist vajava sarkofaagiga ning võib ekspertide hinnangul olla keskkonna jaoks ohtlik kuni 1000 aastat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: