Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: Tšornobõli metsatulekahju on kontrolli alla saadud

Hommikul kell 6 ajal oli olukord seoses Tšornobõli piirkonnas puhkenud tulekahjuga kontrolli all ning põlenguala laienemine on suudetud peatada.

Tulekahju sai eile alguse Tšornobõli metsaettevõtte territooriumilt ning tuli levis kuni 400 hektari suurusele alale.

Hetkel on piirkonnas üle 300 päästja ning 51 ühikut erinevat tehnikat, sealhulgas kolm kustutuslennukit ja kaks helikopterit. Kustutustööd jätkuvad.

Nii peaminister Arseni JAtsenjuk kui ka siseminister Arsen Avakov on öelnud, et sellises ulatuses metsatulekahju pole seal olnud alates 1992. aastast, kuid hetkel pole paanikaks põhjust. Põleng asub kurikuulsast tuumajaamast 20 kilomeetri kaugusel, samas jõudis tulekahju esimestest tuumajäätmete ladustamise kohtadest 5 kilomeetri kaugusele.

Radiatsioonitase on piirkonnas normaalne.

Lisaks kustutustöödele tuleb võimuesindajatel tegeleda ka inimeste evakueerimisega, kellest paljud elavad piirkonnas mitteametlikult. 

Ukraina võimude esialgse hinnangu kohaselt on tulekahju tekkinud süütamise või hooletu tule kasutamise tagajärjel.

Tšornobõli (vene keeles Tšernobõli) tuumaelektrijaamas leidis 1986. aastal aset tõsine tuumakatastroof, mille tulemusena on piirkonnas endiselt ala, kuhu sisenemine on piiratud. Tuumareaktorid, ka need, mida pärast katastroofi veel töös hoiti, on jaamas praeguse seisuga peatatud, kuid metsapõlengu jõudmine endise tuumaelektrijaama territooriumile kujutaks endast sellest hoolimata tõsist ohtu. Näiteks 4. reaktor, kus 1986. aastal plahvatus toimus, on kaetud parandamist vajava sarkofaagiga ning võib ekspertide hinnangul olla keskkonna jaoks ohtlik kuni 1000 aastat.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: