Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maist on toortubaka ja närimistubaka müük keelatud

Alates maist ei tohi ettevõtted jaekaubanduses müüa terviseohu hoiatuse ja maksumärgita tubakat, mis on tarbimiseks veel lõplikult töötlemata ning nn toortubaka varud tuleb ettevõtjatel toimetada 1. maiks aktsiisilattu, samuti on keelatud müüa närimistubakat.

„Praegu toimub kioskites, turgudel ja internetis toortubaka müük ühekilogrammistes pakendites, mille juures on selgitus, kui palju sellest sigarette valmistada saab,“ selgitas maksu- ja tolliameti aktsiiside talituse juhataja Kai-Liis Nõlvak.

„Kuna on alust arvata, et suitsetamistubakana kasutamiseks mõeldud tubakat nimetatakse toortubakaks vaid aktsiisi maksmisest kõrvalehoidmise eesmärgil, siis toortubaka nime all toote jaemüügi keeld aitab takistada aktsiisita tubakatoodete müüki tarbijale,“ lisas Nõlvak.

Selleks täiendati aktsiisiseaduses suitsetamistubaka mõistet selliselt, et suitsetamistubakaks loetakse ka jaemüüki suunatud töödeldud või töötlemata tubakat, mis on suitsetamiskõlblik.

Kui tubakas läheb aktsiisilaost välja, siis tuleb seda käsitleda suitsetamistubakana, millelt on vaja tasuda aktsiis. Tarbimises oleva tubaka pakendi märgistus peab vastama tubakaseaduse nõuetele. Väljaspool aktsiisiladu ladustatud nõuetele mittevastavad ja maksumärgistamata tubaka pakendid tuleb mai alguseks aktsiisilattu toimetada.

Närimistubaka müük on maist keelatud

Eesti kooliõpilaste seas on keelatud huuletubaka kasutamine kasvav trend ning levinud väärarusaama järgi peetakse seda ohutuks, ehkki sisaldab samuti sõltuvusainet nikotiin.

MTA avastas 2013. aastal müügiks varutud huuletubakat 60 kilo ja möödunud aastal juba 1346,73 kilo.

Kuna siiani müügiks keelatud suitsuvabu tubakatooteid nagu huuletubakas või nuusktubakas, oli keeruline närimistubakast eristada, siis on maist alates ka viimase müük keelatud.

Samuti ei tohi suitsuvabu tubakatooteid enam tellida posti teel või kulleriga. Reisides tohib käsipagasis tuua Eestisse teisest liikmesriigist maksimaalselt 10 pakki tingimusel, et ühes pakis ei ole toodet rohkem kui 50 grammi.

EL-i välisest riigist võib tuua ühe kuni 50 grammise paki.

Maist alates võib mokatubakas viia kriminaaluurimise alla

Näiteks hiljuti tabasid MTA tolliametnikud Tallinna kesklinnast tänu Põhja prefektuuri kolleegide koostööle ühest sõiduautost 1322 karpi ehk 22,5 kilogrammi mokatubakat.

Mokatubakat transportinud mehe suhtes käivitati väärteomenetlus, kuid alates 1. maist jõustuva seadusemuudatuse järgi ootaks sellise koguse mokatubaka käitlemisel ees juba kriminaalmenetlus.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: