Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väätsale ehitatud vanadekodu hoone andmeid saab kasutada teadustöös

Foto: ERR

Eesti-Šveitsi koostööprogrammiga Väätsal avatud eakate kodu on üks neljast Eestisse rajatud energiasäästlikust näidishoonest, kust kogutud andmeid võidakse kasutada teadustöös. Hoone projekteerimisel püstitati ülesanne vähendada talviseid küttekulusid ja vältida vajadust suvel maja jahutada.

Väätsa eakate kodu projekteeris Uko Künnap osaühingust U-Disain, ehitas aktsiaselts Tartu Ehitus. Siin saab olema kodu 38 eakale, kelle käsutuses on kõik mugavused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Igas toas on olemas tualett, duširuum, igast toast pääseb lõunapoolsele rõdule; on saun ja me saame pakkuda hooldust ka lamavatele inimestele.
Meil on hooldaja ööpäev läbi olemas, päeval on kaks hooldajat, meil on olemas ka medõde, kes käib iga päev," ütles Väätsa eakate kodu juhataja Tiia Mettus.

Väätsa vallavanem Lauri Läänemets ütleb, et Eesti kaasaegseim eakate kodu on ühtlasi tark ja energiasäästlik näidismaja, mis jälgib ise nii energia tootmist kui tarbimist.

"Aastal 2019 peavad kõik avalikud uued ja renoveeritavad hooned olema ligi nullenergia hooned ja 2021 ka kõik eramud. Eestis tegelikult nende hoonete ehitamisel ja hoonete töös hoidmise kompetentsi eriti ei ole, me hakkame sada siin nüüd tootma," ütles Läänemets.

Spetsiaalse internetikeskkonna kaudu kogutakse ja süstematiseeritakse andmeid 17 erineva näitaja kohta.

"Meil on siin päikesepaneelid nii elektri kui sooja vee tootmiseks. See maja ise on planeeritud ilmakaarte ja kõigi muude tegurite suhtes nii, et ta võimaikult vähe energiat kulutaks.
Väätsa eakate kodu maksab 1,4 miljonit eurot, millest suurem osa saadi Šveitsi riigilt," lisas Läänemets.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: