WSJ: USA õhuvägi plaanib oma kohalolekut Euroopas tugevdada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA hävituslennuk F-22 Raptor
USA hävituslennuk F-22 Raptor Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA õhuvägi plaanib Venemaaga seotud pingete tõttu oma võimekust Euroopas tõsta ning üheks sammuks võib olla hävituslennukite F-22 Raptor piirkonda saatmine, kinnitas USA õhujõudude juhtiv tsiviilametnik Deborah Lee James ajalehele Wall Street Journal.

"Suurim oht, mille peale ma praegu mõtlen, on see, mis toimub Venemaal. See on suures osas põhjuseks, miks ma praegu siin olen," rääkis James eile Pariisi õhusõul Le Bourget' lennuväljal.

"See on tõsine probleem, millega me Venemaa puhul silmitsi oleme," nentis James, kellel on kavas lähiajal külastada NATO liikmesriike ning kutsuda neid üles kaitsekulutusi tõstma.

Ta tunnistas, et eriti murelikuks teevad teda riigid, kus on kavas kaitsekulutusi kärpida, näiteks Suurbritannia.

USA õhuvägi on juba suurendanud kohalolekut Läänemere regioonis ning toonud B-2 ja B-52 pommituslennukeid Suurbritanniasse.

"Praeguseks plaaniks on suurendada üksuste hulka või rotatsioone," selgitas James ja märkis, et üheks vahendiks on ka nn stealth-tehnoloogial põhinevate viienda põlvkonna hävituslennukite F-22 Euroopasse toomine.

Venemaa õhuvägi on Ukraina kriisi ajal oma tegevust Euroopa riikide piiride lähistel märgatavalt aktiveerinud.

Näiteks Rootsi õhuväe tuvastuslendude arv on viimase paari aasta jooksul kasvanud 50%. Samas on otsesed piiririkkumised haruldased, paraku aga on Vene sõjalennukid sattunud reisilennukitele ohtlikult lähedale. Soome kaitsejõudude juhataja kindral Jarmo Lindberg aga teatas alles eile, et idanaabri sõjaliste lendude arv Soome lahel on kolme aasta jooksul umbes kolmekordistunud.

NATO ja lääneriikide juhid on korduvalt kritiseerinud Venemaa õhuväe tegevust Läänemere piirkonnas. Venemaa on aga oma tegevuse ohtlikkust eitanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: