Venemaa on 10 vägivaldsema riigi seas, Eesti on rahumeelsuse edetabelis langenud ({{commentsTotal}})

Paraad Moskvas Punasel väljakul 9. mail 2014
Paraad Moskvas Punasel väljakul 9. mail 2014 Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Organisatsiooni Majanduse ja Rahu Instituut poolt koostatavas iga-aastases riikide rahumeelsuse indeksis (Global Peace Index, GPI) on Venemaa taas viimase kümne riigi seas. Eesti on tabelis langenud 5 kohta ja asub nüüd 38. kohal.

Olles 163 riigi seas 152. kohal asub Venemaa Põhja-Korea ja Nigeeria vahel. Kõige vägivaldsemaks riigiks on Süüria, talle järgnevad Iraak ja Afganistan, vahendas venekeelne BBC GPI raportit.

Kümne vägivaldsema riigi seas on veel Lõuna-Sudaan, Kesk-Aafrika Vabariik, Somaalia, Sudaan, Kongo Demokraatlik Vabariik ja Pakistan.

Ukraina on tagantpoolt 12. kohal.

Kõige rahumeelsemaks ja turvalisemaks riigiks on tabeli kohaselt Island, teisel kohal on Taani ja kolmandal Austria. Esikümnes olid peamiselt Euroopa riigid, eranditeks olid Kanada (7.) ja Austraalia (9.).

USA asub 94. ja Suurbritannia 39. kohal.

Ladina-Ameerikas on kõige rahumeelsemaks riigiks Tšiili (29.), Aafrikas aga Botswana (31.).

Suurriikidest on Hiina 124., India 143., Jaapan 8., Prantsusmaa 45., Saksamaa 16., Itaalia 36. ja Hispaania 21. kohal.

Eesti on tabelis 38., Läti 40. ja Leedu hoiab 37. kohta. Lähinaabritest on Soome 6., Rootsi 13., Poola 19. ja Valgevene 110. kohal.

Eelmisel aastal oli Eesti 33. kohal.

Global Peace indeksit koostatakse alates 2007. aastast. Riigile koha määramisel võetakse arvesse 23 näitajat, mis mõõdavad nii siseriiklikke (vägivald ja kuritegevus) kui ka välispoliitilisi (rahvusvahelised suhted ja kaitsekulutused) asjaolusid.

Toimetaja: Laur Viirand



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: