Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome ja Rootsi on valmis Ahvenamaad ühiselt kaitsma

Ahvenamaa
Ahvenamaa Autor/allikas: Google Maps

Soome kaitseministri Jussi Niinistö (Põlissoomlased) sõnul on Soome valmis Ahvenamaad selle okupeerimise katse korral kaitsma. Rootsi parlamendi riigikaitsekomisjoni esimees Allan Widman (Liberaalne Rahvapartei) arvas, et Rootsi reageeriks igal juhul, kui Venemaa üritaks vallutada Ahvenamaad.

Jussi Niinistö ütles eile meediagrupile Lännen Media, et muutunud sõjalis-poliitilises olukorras Läänemerel on Soome pööranud liiga vähe tähelepanu Ahvenamaa saarte kaitsmisele, vahendas Ilta-Sanomat.

Sõjandusspetsialistid on arvanud, et kui Läänemerel või Balti riikides puhkeks relvakonflikt, üritaks Venemaa Ahvenamaa ja Rootsi saare Ojamaa (Gotlandi) oma kontrolli alla võtta.

Niinistö rääkis, et "roheliste mehikeste" stsenaariumi on kaitseringkondades arutatud. Tema sõnul reageeriks Soome olukorrale samamoodi, nagu mis tahes riigi territooriumi suveräänsust puudutavale rikkumisele. Sama kinnitas mereväe peastaabi ülem kontradmiral Juha Vauhkonen.

Rootsi riigikaitsekõrgkooli strateegia ja julgeolekupoliitika lektor Tomas Ries peab Ahvenamaa kaitse võtmeks kiirust. Tema teada on Soomel olemas Ahvenamaa jaoks määratud üksused, kuid küsimus on selles, kas need jõuavad sinna nii kiiresti kui vaja.

"Rünnak oleks tõenäoliselt tõesti äkiline ja kasutaks ära üllatust. Kohal oleksid kasvõi turistideks või sportlasteks maskeerunud eriüksused, mis võtaksid üllatades võtmekohad oma valdusse ja saaksid tugevdust õhust ja merelt," arvas ta.

Allan Widman rääkis, et arusaam Ahvenamaa tähtsusest on Rootsis kiiresti kasvanud. Saarestik asub sõjalis-strateegiliselt Stockholmi lähedal. Ta arvas, et Rootsi ja Soome saavad Ahvenamaa kaitsmise kohta sõlmida ametliku kokkuleppe.

Jussi Niinistö tõdes intervjuus Lännen Medialle, et "Ahvenamaa valedes kätes on nagu püstol Rootsi meelekohal".

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: