Kaido Kama: linnarahval poleks kriisi korral enam võimalik maale elama minna ({{commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing/ERR

Endine tipp-poliitik ja Võrumaale elama läinud Kaido Kama ütles Arvamusfestivalil, et globlaalse üldkriisi korral poleks linnarahval enam võimalik maale elama minna.

Kama rääkis arutelus "Elu taastamine ääremaades globaalse üldkriisi taustal", et kui ennustamine on tänamatu tegevus, siis on üsna raske öelda, et globaalne üldkriis kindlasti tuleb ja veel raskem on öelda millal ta tuleb.

"Kuid sama võimatu on ka väita, et mitte mingul juhul mitte mingit kriisi kunagi ei saabu," lausus ta.

Kama märkis, et kui kujutleda ette tõsist kriisi, siis selle seosed tänapäeva maaeluga on üsna kurvaks tegevad. "Tõsise kriisi korral kindlasti hakkab toimuma linnadest valgumine maale või nagu Mihkel Kunnus on öelnud, et praegused tõmbekeskused muutuvad tõukekeskusteks," ütles ta.

Võrus elav mees meenutas, et enne viimast sõda oli olukord, kus kogu linnarahvas mahtus taludesse ära - 70 protsenti rahvast elas maal, 30 protsenti linnas.

"Siis praegu sellel linnarahval enam kuhugi minna ei ole. Mida enam see maa tühjeneb, seda vähem on sinna minna," lausus ta.

Teiseks puuduvad tänapäeva inimesel tema sõnul valdavalt ka ellu jäämiseks vajalikud oskused, et ise hakkama saada. Vähemaks jääb neid oskusi tema arvates ka maainimestel.

Kama lisas, et üksiktalude süsteemi asendumine maal suurtootmisega ehk sellel, et inimesed lähevad hommikuti ka linnadest suurfarmidesse tööle, on vähe pistmist meie pärimuskultuuriga.

Maal elavad inimesed võib tema hinnangul n-ö kirvemeetodil üldistades jagada kaheks: ühed on need, kes lihtsalt ühel või teisel põhjusel pole suutnud veel linna ära minna ja teised on need, kes on teinud maal elamiseks väga teadliku ja selge valiku. Seda seetõttu, et maaelu on muutunud palju kallimaks kui linnaelu, riigiteenused viiakse inimestest aina kaugemale, selgitas ta.

Kama arvates on oluline, et tänapäeva individualistlikus ühiskonnas säiliks oskus kogukonnana tegutseda. See tähendab sealhulgas ka üksteise abistamist nii, et seda kõike ei arvestataks ümber rahaks.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: