Kaliningradi valimiskomisjon küsis välisministeeriumilt andmeid Jakunini diplomaatilise staatuse kohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigiettevõtte Venemaa Raudteed president Vladimir Jakunin
Riigiettevõtte Venemaa Raudteed president Vladimir Jakunin Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kaliningradi oblasti valimiskomisjon esitas senaatoriks saada sooviva Venemaa Raudteede presidendi Vladimir Jakunini dokumentide kontrollimise raames Venemaa välisministeeriumile päringu, kas Jakuninil on erakorralise ja täievolilise suursaadiku tiitel.

"Senaatorikandidaadi kohta esitatud andmete vastavuse kontrollimise raames on sellele välispoliitilisele ametkonnale saadetud vastav päring Vladimir Jakunini diplomaatilise tegevuse kohta," ütles TASS-i korrespondendile oblasti valimiskomisjoni pressisekretär Vassilija Rotar.

Jakunin on lülitatud föderaalkogu kolme liikmekandidaadi nimekirja, mille esitas valimiskomisjonile kuberneri ajutine kohusetäitja Nikolai Tsukanov. Sealjuures võib vastavalt kehtivatele õigusaktidele senaatori kohale pretendeerida Vene Föderatsiooni kodanik, kes on vahetult enne tema kandidaadiks esitamist alaliselt elanud Vene Föderatsiooni vastava subjekti territooriumil viis aastat või kandidaadiks esitamisele eelnenud ajal kokku 20 aastat. Erandid on tehtud reale sõjaväelastele ja riigiametnikele, aga samuti erakorralise ja täievolilise suursaadiku tiitliga diplomaatidele.

Vastavalt Venemaa seadustele läheb Vene Föderatsiooni subjekti juhiks (praegusel juhul Kaliningradi oblasti kuberneriks) pretendeeriv kandidaat valimistele kolme kandidaadiga, kellest ta valimisvõidu korral delegeerib ühe föderaalnõukogusse. Kuberneri kohale on registreeritud viis kandidaati.

Wikipedia andmeil oli Jakunin diplomaatilisel tööl aastatel 1985-1991. Algul oli ta NSV Liidu alalise esinduse ÜRO juures teine sekretär, hiljem esimene sekretär. Teadaolevalt ei kaasnenud nende ametikohtadega suursaadiku tiitlit.

Venemaa välisministeeriumiga lähedalt seotud anonüümne allikas ütles portaalile Gazeta.Ru, et Jakuninil on erakorralise ja täievolilise suursaadiku tiitel, mis omistati talle teenistusalaseks kasutamiseks ette nähtud õigusaktiga. Allika sõnul eksisteerib selline peaktika juba pikemat aega ning seda rakendatakse diplomaatide suhtes, kes lähevad tööle teistesse võimuorganitesse. Tiitli omistamise konkreetset aega allikas öelda ei osanud, kuid tema sõnul "toimus see mitte praegu".

Varem olid elukutselised diplomaadid portaalile kinnitanud, et erakorralise ja täievolilise suursaadiku tiitli omistamise praktikat salajase seadusega ei eksisteeri.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: