Täna 25 aastat tagasi said Kuressaare linn ja Muhu vald esimesteks omavalitsusteks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Täna 25 aastat tagasi, 1990. aasta 1. oktoobril said Kuressaare linn ja Muhu vald esimesteks omavalitsusteks, mis tähendas, et need omavalitsused ei kuulunud enam täitevkomitee võimu alla, vaid said omi asju ise otsustama hakata.

See silt siia väikese Muhu vallamaja seinale löödi täna, täpselt 25 aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

25. septembril 1990 oli tollane Ülemnõukogu presiidiumi esimees Arnold Rüütel alla kirjutanud määrusele, mis muutis 1. oktoobrist nii Kuressaare linna kui Muhu saare taas pärast poolt sajandit omavalitsuseks. Ja 1. oktoobril anti vastavad tunnistused pidulikult üle nii Muhus kui ka Kuressaares.

"Üksikud muidugi olid võib-olla vastu, et nõukogude süsteemi lõhutakse, aga need vastuseisjad olid eelkõige need, kes ei toetanudki võib-olla Eesti iseseisvuse taastamist. Aga muidugi Moskvas oli see väga tõsine küsimus, sest me lõhkusime täielikult nõukoguliku riigijuhtimise struktuuri ära," rääkis endine president Arnold Rüütel.

Täna andis Kuressaare linn president Rüütlile üle linna esimese aukodaniku nimetuse.

Eesti esimese omavalitsusliku staatusega linnapea Taivo Lõuk manitses 25 aastat tagasi kuressaarlasi oma linna hoidma. "Ehitagem meie kaunist kodulinna, hoidkem meie kaunist kodulinna ja ma ei kahtle, et siis on ka täielik vabadus meie kodulinnas!" kõneles Lõuk toona.

Ja täna saab ta tunnistada, et kõik ongi 25 aasta jooksul suuremat pilti vaadates läinud hästi.

"Linn on puhas, linn on kaunis. Aga noh, kes ei tee, see ei tee ka vigu!" ütles täna Kuressaare linnapea aastatel 1990-1993 Taivo Lõuk.

Et esimesteks omavalitsusteks said just Kuressaare ja Muhu, aluse selleks andsid just kõige korrektsemalt ja kiiremini vormistatud dokumendid.

"Et seda valla staatust tagasi saada, siis tuli koostada valla põhimäärus, tuli teha valla arengukava, meenutas Muhu valla arendusnõunik 1990. aastal Bruno Pao.

Ja kui täna lubatakse omavalitsuste ühinejatele riigieelarvest toetusraha, siis 25 aastat tagasi anti ka esimestele preemiat, aga mitte rahas.

"Siis oli, et kes esimesena saab, saab preemiaks Žiguli auto, uue Žiguli. Ja me selle saime!" mäletas Bruno Pao.

Täna on Eestis 213 omavalitsust ehk 30 linna ja 183 valda ning pärast veerandsajandit on käimas hoopis vastupidine protsess - omavalitsuste hulga vähendamine.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: