Politsei kaardistab võimalikke MMS-i tarvitamise riskiperesid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sotsiaalmeedias imeravimina propageeritava kloordioksiidi lahuse (MMS) tarvitamist uurivad ametkonnad tõdesid reedel, et MMS-i ei ole võimalik ära keelata ainult sel põhjusel, et inimesed kasutavad seda valel otstarbel. Politsei kavatseb koos lastekaitsetöötajatega vestelda nende peredega, kes on pleegitavatest ja happelistest ainetest koosnevat MMS-i oma lastele andnud. Ühtlasi kaardistatakse praegu ka võimalikke MMS-i tarvitamise riskiperesid.

Eesti Päevaleht kirjutas kloordioksiidi manustamist propageerivast Facebooki grupist umbes kuu aega tagasi. Artiklis selgitati, et nii mõnigi grupi liige peab kemikaali imeravimiks pea kõigi haiguste vastu ja omavahelistes vestlustes nimetatakse seda MMSiks ehk inglise keelest tõlgituna imeliseks mineraallahuseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mõned päevad hiljem algatas politsei MMSi tarvitamise ja levitamise asjaolude väljaselgitamiseks väärteomenetluse. Põhja prefekti Kristian Jaani sõnul on politsei rääkinud paljude inimestega ning läbi otsinud ka kolm erinevat majapidamist.

Toksikoloog Raido Paasma sõnul ei ole MMSi puhul täpselt teada, mida see inimorganisimile teeb ja sellel on ka lihtne põhjus: kemikaalidega ei ole võimalik teha inimkatseid. MMSi mõjusid on võimalik järeldada vaid nende kaebuste järgi, mis selle tarvitajatel on tekkinud.

"Alguses tekivad sellised seedetrakti ärritusnähud nagu iiveldus, oksendamine kõhuvalu ja juba pikemaajalisel ja tõsisemalt kahjustusel on kirjeldatud neerupuudulikkust, vereloomeprobleeme. On ka üksikuid teadusartikleid, kus on kirjeldatud, et ta võib olla maovähi prekantseroos," selgitas Paasma.

MMSi propageerivas grupis on mitmed inimesed kirjeldanud, kuidas neil endil või nende lastel on hakanud pärast lahuse tarvitamist halb. Vaatamata sellele on Mürgistusteabekeskusesse, MMSi tarvitamisega seoses, pöördunud vaid üksikud inimesed.

Politseile pole teateid otsestest MMSi ohvritest tulnud ja seetõttu üritatakse praeguse väärteomenetlusega pigem teada saada, kas tavainimene võib taolist lahust müüa või on selleks vaja luba. Tarbijakaitseameti kinnitusel saavad nemad sekkuda vaid siis, kui MMSi müüakse või reklaamitakse nagu ravimit.

Tavaliselt toimub MMSi müümine või vahendamine aga salaja ja sellele tegevusele jälile jõudmine on keeruline. Samuti on inimestel võimalik seda lahust ise kodus kokku segada, sest tooraine on vabalt kättesaadav.

Politsei kinnitusel kaardistatakse praegu ka võimalikke MMSi tarvitamise riskiperesid. Politsei soovib koos kohalike omavalitsuste lastekaitsespetsialistidega neis peredes läbi viia vestlusi.

"Loomulikult me tahame öelda, mis on kõige olulisem: see on ohtlik. Kui täiskasvanud inimene võtab ühel päeval heaks ja hakkab sööma rotimürki või näiteks pesupulbrit, siis las see täiskasvanud inimene seda testib iseenda peal. Kui seda hakatakse sisse söötma lastele, kes ei saa arvamust avaldada, kas ta tahab seda või ta ei taha ja see aine on ohtlik, see aine ei ole ravim, see konkreetne, millest me täna räägime. Selline jama peab ära lõppema," rõhutas Kristjan Jaani.

Samuti ei ole Põhja prefekti arvates välistatud, et uurimise käigus võib tulla ka mõni uus süüteomenetlus. MMSi propageeriva Facebooki grupi väidetavad eestvedajad Merili Kukuškin ja Janika Veski ei soovinud "Aktuaalsele kaamerale" oma seisukohti selgitada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: