Baltimaad ja Poola allkirjastasid Poola-Leedu gaasitoru ühisdeklaratsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1444907684000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas on täna Brüsselis, kus Euroopa Liidu valitsusjuhid kogunevad ülemkogule ning allkirjastatakse Poola-Leedu gaasitoru ühisdeklaratsioon, mis Euroopa Komisjoni presidendi hinnangul lõpetab Balti riikide energiaisolatsiooni ning toob liikmesriike üksteisele lähemale.

Eesti aja järgi kell 13.00 alanud tseremoonial allkirjastasid Eesti, Läti ja Poola peaministrid ning Leedu ja Euroopa Komisjoni presidendid ühisdeklaratsiooni Poola-Leedu gaasitoru rajamiseks.

Peaminister Taavi Rõivase sõnul on need sammud vajalikud meie piirkonna energiajulgeoleku ja energiasõltumatuse saavutamiseks. "Gaasitorud Poola ja Leedu ning Eesti ja Soome vahel loovad ühtse gaasituru Poolast Soomeni, võimaldades kasutada erinevaid energiaallikaid ja saavutada sõltumatus Vene gaasiturust," ütles Rõivas. 

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et allkirjastatud deklaratsioon annab tunnistust Euroopa solidaarsusest. "Tänase lepingu tähendus ei piirdu Balti riikide energiaisolatsiooni lõpetamisega. Oleme toonud piirkonnad üksteisele lähemale. Oleme sõlminud lepingu Euroopat ühendava, mitte seda lahutava taristu loomiseks,” sõnas Juncker ühisdeklaratsioonile alla.

Sõlmitud leping lubab arendajatel alustada ehitustöid, et torujuhe valmiks 2019. aasta detsembriks. Balti riigid ja Poola annavad energiavaldkonna eest vastutavatele ministritele volitused jälgida projekti elluviimist ja tagada, et ehitus kulgeks vastavalt kokkulepitud ajakavale.

Lisaks selle projekti arendamisele, esitasid eile Eesti ja Soome arendajad ühistaotluse Eesti ja Soome vahelise gaasitoru arendamise finantseerimiseks.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: