Õiguskantsler leidis, et Savisaare ametist kõrvaldamise võimaldanud seadusesäte on põhiseadusega kooskõlas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1445590389000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Õiguskantsler kontrollis Keskerakonna fraktsiooni palvel kriminaalmenetluse seadustiku paragrahvi 141, mis käsitleb kahtlustatava ja süüdistatava ametist kõrvaldamist, kooskõla põhiseadusega ning leidis, et kõnealuse normi rakendamine on põhiseaduspärane.

"Põhiseaduse järgi on kõik seaduse ees võrdsed. Kedagi ei vabasta vastutusest tema ametikoht või valijate mandaat," teatab õiguskantsleri kantselei.

Ametiisiku saab ametist kõrvaldada üksnes kohtu otsusel. Sõltumatu kohtulik kontroll peab muu hulgas tagama, et linna- ja vallajuhte ei kõrvaldataks ametist poliitilistel motiividel. Kohtulahendi saab edasi kaevata, see tähendab, et seda kontrollib vajadusel kõrgema astme kohus, leiab õiguskantsler.

Kohus teeb kindlaks ametist kõrvaldamise aluse olemasolu: annab selge põhistatud hinnangu, miks ta on seisukohal, et isik võib edasi töötades jätkuvalt toime panna kuritegusid või edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust. Seega peab kahtlustuses esitatud kuritegu olema seotud täidetavate ametiülesannetega ja ametis jätkamisest tingitud oht usutav.

"Leian, et KrMS § 141, lubades ametist kõrvaldada linnapea või vallavanema ja volikogu liikme, on põhiseadusega kooskõlas. Normi rakendamine on põhiseaduspärane siis, kui ametist kõrvaldamine on tõepoolest vajalik selleks, et ära hoida tunnistajate mõjutamist, tõendite rikkumist või muul viisil kriminaalmenetluses tõe väljaselgitamise takistamist või kui on alust arvata, et kahtlustatav jätkab kuritegude toimepanemist," kirjutas õiguskantsler Ülle Madise Eesti keskerakonna fraktsioonile saadetud vastuses.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal ütles täna õiguskantsleri riigikogu Keskerakonna fraktsioonile saadetud vastust kommenteerides, et Tallinna linnapea Edgar Savisaare ametist kõrvaldamise küsimus tuleb viia riigikohtusse. "Keskerakond on seisukohal, et Savisaare ametist kõrvaldamine on ebaproportsionaalne meede, mistõttu peame ülimalt oluliseks viia see küsimus arutamiseks riigikohtusse," ütles Toobal.

"Järgmisel nädalal anname Tallinna linnavolikogule üle teise osa Edgar Savisaare toetuseks kogutud allkirjadest," lausus Toobal ja lisas: "Need enam kui 40 000 kogutud allkirja annavad kahtlemata kaalu palvele pöörduda riigikohtu poole ning usume, et volikogu seda ka teeb."

Tallinna ringkonnakohus peab korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatava Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kõrvaldamist Tallinna linnapea ametist põhjendatuks ning jättis selle kohta tehtud kohtumääruse täna muutmata.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: