Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina teatas, et tapetud on 28 välismaalt juhitud terroristi

Sõjaväestatud politseinikud Urumqis; pilt on illustreeriva tähendusega
Sõjaväestatud politseinikud Urumqis; pilt on illustreeriva tähendusega Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hiina julgeolekujõud tapsid kauges lääneprovintsis Xinjiangis on tapetud 28 terroristi grupist, kes välismaa ekstremistide juhatusel korraldas septembris ohvriterohke rünnaku kivisöekaevandusele, teatas täna kohalik omavalitsus.

Riiklikus päevalehes Xinjiang Daily ilmunud uudis oli esimene ametlik teade 18. septembri rünnakust Sogani söekaevandusele Aksus, milles väidetavalt hukkus 16 inimest, nende hulgas viis politseinikku, ja veel 18 inimest sai vigastada, vahendas Reuters.

Intsidendist umbes kaks kuud tagasi teatanud raadio Vaba Aasia andmeil sai surma vähemalt 50 inimest. 

Ründajad põgenesid mägedesse ja võimud korraldasid nende jälitamise, milles iga päev osales üle 10 000 inimese, kes Xinjiang Daily sõnul moodustasid "läbipääsmatu nooda".

"Pärast 58 päeva kestnud lahingut hävitas Xinjiang otseselt välismaise ekstremistliku grupi alluvuses tegutsenud vägivaldse terroristide jõugu. Peale ühe isiku, kes andis alla, hävitati 28 kõrilõikajat täielikult," kirjutas leht.

Hiina valitsuse teatel on Kesk-Aasia piiril asuvas energiarikkas Xinjiangis, kus viimastel aastatel on vägivallas hukkunud sadu inimesi, tõsine islamimässajate ja separatistide oht.

Õiguskaitsjate gruppide sõnul ei ole Hiina kunagi esitanud veenvaid tõendeid valitsuse vastu võitleva ühtse sõjalise rühmituse eksisteerimisest Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas. Nad väidavad, et paljud rahutused on tingitud uiguuride frustratsioonist nende keele ja usu üle kehtestatud kontrolli pärast, Hiina võimud aga eitavad seda.

Xinjiang Daily teatel juhtisid välismaist rühmitust, mille nimetust ei ole teatatud, kaks uiguuri nimega inimest. Alates 2008. aastast olevat Xinjiangi grupi liikmed hakanud vaatama ekstremistlikke videoid ja olnud kuus korda ühenduses ekstremistliku rühmitusega Hiina piiri taga, küsides taktikalisi juhiseid.

Ei ole selge, miks valitsus ei avalikustanud intsidenti varem. Ka mõnest varasemast rünnakust on teatatud alles päevi või isegi nädalaid pärast toimumist.

Xinjiangi valitsus ei vastanud palvele toimunut kommenteerida.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: