Hiina eitab miljoni uiguuri interneerimist

Uiguure toetav meeleavaldaja Istanbulis.
Uiguure toetav meeleavaldaja Istanbulis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Hiina eitas esmaspäeval väidet, et interneeris miljon enamjaolt uiguuri rahvusvähemusse kuuluvat inimest.

Hiina ühendatud rindetöö ameti juht Ma Youqing ütles ÜRO rassilise diskrimineerimise kõrvaldamise komitees, et ranged turvameetmed Hiina lääneosas asuvas Xinjiangi piirkonnas on vajalikud, kuid need pole sihitud ühegi konkreetse etnilise rühma või usundi vastu.

"Xinjiangi kodanikud, kaasa arvatud uiguurid, kasutavad võrdseid vabadusi ja õigusi," lausus Ma.

Reedel vaatas komitee üle Hiina inimõiguste olukorra ning üks komisjoni 18 liikmest -- Gay McDougall -- väljendas sügavat muret "arvukate ja usutavate teadete" pärast. Nende alusel tegi Hiina Xinjangist "midagi, mis sarnaneb tohutule interneerimislaagrile", ütles McDougall.

Ta tõi esile mitu raportit inimõigusrühmitustelt, kelle väitel hoitakse nõndanimetatud terroritõrjelaagrites umbes miljonit uiguuri ja teisi turgi islamivähemusi. Lisaks on kaks miljonit "sunnitud" ümberharimiskeskustesse, kus neid "indoktrineeritakse poliitiliselt ja kultuuriliselt".

Ma sõnul on "täiesti ebatõene väide, et ümberharimiskeskustes hoitakse kinni miljonit uiguuri".

Temaga koos vastas esmaspäeval komitee küsimustele umbes 50 kõrgetasemelist Hiina ametnikku.

Hiina võimud on pikalt eitanud taoliste laagrite olemasolu, kuigi tõendeid nende olemasolust kuhjub nii ametlikest dokumentidest kui ka seal kinnipeetute ütlustest.

Ma eitas ka McDougalli väidet, et piirkonnast on saanud "õigusteta tsoon". See on "täiesti faktidele vastu", lausus ta.

"Pole ei konkreetse etnilise vähemuse sihilikku sihikulevõtmist ega uiguuri rahva vabaduse või usulise sättumuse maha surumist või piiramist."

McDougall ärgitas Ma-d ütlema, mitut uiguuri Hiina valitsus Xinjiangis kinni hoiab. Ainult väidete eitamisest ei piisa, rõhutas McDougall.

Hiina tugevdas haaret Xinjiangi üle, sest valitsuse hinnangul levib seal islamiäärmuslus ja separatism. Paljud piirkonnas elavad moslemid aga süüdistavad Pekingit usuliste ja kultuuriliste eripärade mahasurumises.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: