Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Priit Salumaa: Silicon Valley? Ei, Tartu!

Priit Salumaa.
Priit Salumaa. Autor/allikas: erakogu

Priit Salumaa on Eesti suurima mobiilitarkvara arenduse ettevõtte Mooncascade kaasasutaja, samuti on ta aidanud käima lükata projekti Garage48 ning start-up konverentsi Latitude59. Salumaa on elupõline tartlane ning TEDx Tartu konverentsil peetud kõnes keskenduski ta sellele, miks on Tartus hea elada ja miks Tartu on hea paik idufirmade loomiseks. Samuti tõi ta välja, kuidas Eestist on saanud nii tugev tehnoloogiariik.

Eestis on ühe inimese kohta rohkem idufirmasid kui üheski teises Euroopa riigis. Selle põhjuseid on neli.

Pärast nõukogude võimu alt vabanemist sai alustada nullist ning seetõttu said kõik alustatavad projektid olla uued ja revolutsioonilised. Teine oluline põhjus, miks Eestist on saanud selline tehnoloogiariik, on Tiigrihüppe programm, mis tekitas noortes huvi tehnoloogia ja programmeerimise vastu. Kolmas põhjus on Skype ja Playtechi börsile minemine ning suurte kasumite teenimine, mis muutis järsult idufirmas töötamise ihaldusväärseks. Neljas põhjus on Eesti väiksus ja paindlikkus, mis annab võimaluse asju kiiresti ära teha.

Eesti väiksus tingib olukorra, kus idufirmad peavad kohe alguses olema globaalse ambitsiooniga. Selliste idufirmade loomine kasutab ressursina kohalikke inimesi ning loob väärtust juurde just selle piirkonna tasandil. Sellised start-up'id võimaldavad piisavalt teotahtelisel inimesel ilma majandusliku hariduseta teha oma asja ning äri alustaja sugu, tutvused ja päritolu ei mängi edukaks saamise juures olulist rolli. Samuti vabastab idufirma loomine inimese piirangutest – pole vahet, kas inimene elab maal või linnas, Tartus või Londonis.

Tartust on pärit palju edukaid idufirmasid. Tartu on ettevõtetele atraktiivne, sest seal on ülikool ja andekad inimesed, seal on tegevust ja kohti kus käia ning Tartu on hubane. Lisaks meeldivale elukeskkonnale on ettevõtja jaoks olulised ka mõned logistilised küsimused, näiteks lennuühendus maailmaga.

Samuti on firmadele tähtis, et ülikooli informaatikaosakond asuks ettevõtte läheduses. Selleks, et Tartu oleks jätkuvalt koduks edukatele idufirmadele, on oluline, et seal oleks tavalistel inimestel hea elada.

Toimetaja: Saskia Salakka, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: