Ida-Viru tööstusalade arendaja: 2016. aasta pakub Eesti ettevõtjatele unikaalset võimalust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tööstuspiirkond.
Tööstuspiirkond. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti ettevõtetel oleks praegu hea võimalus laiendada oma tegevust Narva ja Jõhvi tööstusparkidesse, sest infrastruktuur on seal olemas ning hiljutiste suurkoondamiste tõttu oleks ka tööjõudu kohapealt võtta.

Sihtasutuse Ida-Virumaa Tööstusalade Arenduse juht Teet Kuusmiku sõnul on maakonna tööstusparkides töökohtade tekitamine pikaajaline tegevus, mistõttu on neil äkilistele suurkoondamistele raske mõne kuuga reageerida, kuid tänavu on see võimalik vahendasid ERR-i raadiouudised.

Samas kutsub Kuusmik Eesti ettevõtteid üles laienema Jõhvi ja Narva kohe praegu. "2016. aasta pakub Ida-Virumaale täiesti unikaalse võimaluse, kuna tööstusparkides on olemas infrastruktuur ja me oleme valmis ettevõtjaid võtma vastu väga kiiresti, sest projekteerimine ja ehitusprotsess võtab aega kuni üheksa kuud," kinnitas Kuusmik.

Tema sõnul on üheksa kuud see ajaperiood, mil töötukassa on valmis koondatud inimesi spetsiaalselt uute ettevõtete jaoks ümber õpetama. "Need on vahetustega töötanud kogemustega tootmisspetsialistid," toonitas Kuusmik.

Lisaks viitas Kuusmik stabiilsetele ehitusturu hindadele ja soodsatele laenuvõimalustele pankades. Ühtlasi leidis ta, et riik võiks ettevõtjate laienemist Ida-Virusse soodustada regionaalsete maksusoodustustega.

"Spetsiaalsed piirkondlikud maksusoodustused, mis oleksid ajaliselt piiratud, soodustaksid kindlasti ettevõtete laienemist, kuid täna neid pole ja võib olla võiks sellel teemal arutelu toimuda," märkis Kuusmik.

Oviir: maksuleevenduste mõju peaks kiiresti analüüsima

Ettevõtlusministri Liisa Oviiri (SDE) sõnul tegeleb valitsus 10 protsendi suuruse töötuse leevendamisega Ida-Virumaal ning selle käigus võiks luua töökohti, mis asuksid väljas pool domineerivat põlevkivisektorit. Lisaks uuritakse, kuidas saaks praegu ja kohe maksuleevendustega toetada konkreetseid põlevkivisektori ettevõtteid, et vältida tulevikus suuremaid koondamisi.

"Seal tõesti on see lootus, kuid selleks peab kiiresti tegema analüüsi, kust selguks, kas maksuleevenduste tõttu oleksid ettevõtted koondamisprotsessi peatama," rääkis Oviir. Samas laiemaid piirkondlikke maksuerisusi hetkel ei pooldata.

"Siiani on proovinud valitsus selliseid erandeid vältida ehk kui me esimese erandi teeme, siis edaspidi on juba keerulisem öelda, kuidas peaks seda joont hoidma," leidis Oviir, kes märkis, et praegu hinnatakse teisi võimalusi.

"Kuid ma välista üldse, et kui maksusoodustused peaksid olema need, mis tagavad inimestele töökohad, siis on valitsus valmis kaaluma ka regionaalsete maksusoodustuste tegemist," märkis minister.

Ida-Viru tööstusalade peamiseks eesmärgiks on jõuda järgmise nelja aasta jooksul 4400 uue töökoha loomiseni. Praegu on plaanist täidetud umbes kümnendik.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: