Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikontrolli hinnangul ei peaks keskkonnatasud olema nafta hinnaga seotud

Põlevkivi kaevandamine.
Põlevkivi kaevandamine. Autor/allikas: Ants Liigus/Pärnu Postimees/Scanpix

Riigikontrolli hinnangul võib keskkonnatasude nafta hinnaga sidumine tekitada järjekordse lubamatu riigiabi küsimuse.

Keskkonnatasud ehk saaste- ja ressursitasud ei peaks riigikontrolli arvamuse kohaselt olema seotud nafta maailmaturuhinnaga, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikontrolli tulemusauditi osakonna peakontrolöri Tarmo Olgo sõnul oleks põlevkivi kaevandamise eest tasutava ressursitasu vähendamine võimalik juhul, kui ühiskond on nõus talle endale kuuluvat vara ettevõtjale väiksema summa eest ära andma ning ühtlasi peab arvestama, et olemuselt suunavad ressursitasud tootjat ressurssi säästlikult kasutama.

Olgo märkis, et selliste soodustuste puhul tuleb kindlasti arvestada võimalikku riigiabi riski, sest eelis antakse väga väikesele hulgale ettevõtjatele ja põlevkivist õli tootjad konkureerivad rahvusvahelisel turul.

Põlevkivitööstuse raske olukorra leevendamiseks on majandus- ja taristuminister Kristen Michal lubanud vähendada keskkonnatasusid ja teatanud, et valitsus töötab survet leevendava maksumeetme kallal ning seda eelkõige juhul, kui nafta barrelihind on alla 30 dollari.

Olgo hinnangul pole majandusministri plaan siiski võluvits, mis Ida-Virumaa tööturgu ja VKG-d rusuva olukorra lahendaks, sest keskkonnatasude alandamine ja ajatamine võib anda hetkeleevendust, kuid ei lahenda Ida-Virumaa sotsiaalmajanduslikke probleeme pikemas perspektiivis.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: