Gruusia välisminister: olukord okupeeritud territooriumidel halveneb ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Gruusia jaoks on Euroopa Liiduga liitumine unelmate eesmärk. Gruusia uus välisminister Mihheil Džanelidze käis Tallinnas möödunud nädalal - see oli tema esimene visiit välismaale välisministrina.

Gruusial ja Venemaal ei ole täna diplomaatilisi suhteid. Ainuke formaat, mis tegeleb okupeeritud alade küsimusega on Genfi kõnelused. Muid, pehmemaid küsimusi, on viimastel aastatel lahendatud eriesindajate kaudu," vahendas ETV saade "Välisilm".

"Siin tahan ma rõhutada, et novembris 2012 algatas Gruusia valitsus otsekõnelused Venemaaga, et normaliseerida kahepoolseid suhteid. Määrati peaministri spetsiaalne esindaja, kes pidas mitteformaalseid kohtumisi Venemaa asevälisministriga. Arutelud ei puudutanud nn punaseid jooni," märkis välisminister Džanelidze.

Mitteformaalsetest kõnelustest on olnud kasu. Moskva ja Thbilisi vahel on taastatud lennuühendus, vahetatakse kaupu ja kultuurielamusi, ent Lõuna-Osseetias ja Abhaasias jätkub agressioon.

"Ja me näeme, et olukord okupeeritud territooriumidel halveneb. Seal on endiselt Vene sõjaväelased, Gruusia territooriumil. Okupatsiooni all olevate režiimidega on allkirjastatud integratsioonilepped, mis viis tegelikult nende territooriumide annekteerimiseni. Me ootame enamat rahvusvahelist toetust selle konfliktiga seotud küsimuste lahendamisel," rõhutas Džanelidze.

2008. aasta sõda ning 2006. aastal Venemaal Gruusia kaupadele kehtestatud embargo on Gruusia sõltuvust Venemaast majanduslikult lõppkokkuvõttes märkimisväärselt vähendanud.

"Majanduslikult ei ole sõltuvus Venemaast suur. Jah, meil on grusiinide kogukond, kes elab Venemaal. On rahaülekanded, mida tehakse Venemaalt. Samuti on meil kaubavahetus Venemaaga, aga see ei kujuta endast sõltuvust Vene turust. Enne embargot, mis kehtestati 2006. aastal Gruusia kaupadele, läks Vene turule 70% Gruusia ekspordist. Täna on Gruusia eksport hästi mitmekesistunud. Kaubavahetus Venemaaga on vaid 10% meie kaubavahetusest," selgitas minister.

Assotsiatsioonilepe Euroopa Liiduga on avanud Gruusiale uued võimalused Euroopas, mis on aga ise hetkel mitmes kriisis korraga. Gruusia välisminister kinnitas, et tema riik on Lääne sõpradele usaldusväärne partner, kuid kui usaldusväärseks saab pidada täna Euroopa Liitu ennast?

"Euroopa on Gruusiale hea partner ja väga tähtis partner, sest Euroopa Liit ja Euroopa on üksus, mis baseerub väärtustel. Ja meie, Gruusia inimesed, jagame neid väärtusi," märkis Džanelidze. "Ja meie peamine eesmärk on kasutada neid suhteid Euroopa Liiduga, et muuta oma riiki, ja meie lõppeesmärk on Euroopa Liidu liikmesus. Aga protsess ise on väga oluline, mis toob meie rahvale käegakatsutavaid tulemusi, käegakatsutavaid tulemusi riigile, tugevdades meie institutsioone, meie demokraatiat ja kindlustamaks meie rahva vabadust."

Samasuguseid lubadusi on Läänele andnud ka Kiiev, kelle edusammud riigi reformimisel on aga pigem osutunud pettumuseks. Ukraina kodakondsuse on muuseas võtnud ka Gruusia endine president Mihheil Saakašvili, Odessa kuberner ja punane rätik tänastele Gruusia võimudele.

"Ma ei saa rääkida võõrriigi kodaniku saatusest," kommenteeris Džanelidze.

"Ma arvan, et see ei ole täna aruteluteema," vastas ta aga täpsustavale küsimusele, et mis saab, kui ühel päeval tuleb Gruusia välisministril kohtuda mõne Ukraina ministriga, kelleks osutub Saakašvili.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: