Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Foorum": madalpingeline hübriidsõda lääne ja ida vahel käib juba praegu

Foto: Dmitri Serebrjakov/AFP/Scanpix

"Foorumis" osalenud poliitikud tõdesid, et kuigi hübriidsõda NATO ja Venemaa vahel on juba praegu teatud mõttes käimas, siis Eesti koos liitlastega selleks hästi valmistunud ning tänased riske tajutakse hästi. Ühtlasi leidsid nii Mart Helme kui ka Enn Eesmaa, et vene kogukond on näinud, kui halvas situatsioonis on Ida-Ukraina pärast Vene hübriidset agressiooni ning on seetõttu muutunud Eesti-meelsemaks.

Riigikogu Reformierakonna saadik Eerik-Niiles Kross tõdes saates "Foorum", et madalpingeline hübriidsõda käib juba täna ning see on suunatud ka Eesti vastu. "Me tajume seda meedias levivas propagandas pidevalt ja seda tehakse Vene eriteenistuse poolt," rääkis Kross.

Samas tõdes Kross, et nn Donbassi stsenaarium ei pruugi Eesti korduda. "Kui me vaatame, mis juhtus Krimmis, siis seal ei viitsitud isegi väga lavastama hakata, sest korraldati vaid paar meeleavaldust," meenutas Kross, kes märkis, et täna võib Moskva teha ka ilma igasuguse ettekäändeta invasiooni.

"Hübriidsõja vastu on mõnes mõttes üpris keeruline treenida ja valmistuda. Kuigi NATO treenib selle vastu tegutsema, siis üks mu USA erukindralist sõber ütles, et NATO teeb pidevalt õppusi hübriidsõja teemal, aga kui Venemaa teeb õppusi, siis tehakse neid ikkagi tankide ja diviisidega," rääkis Kross.

Mihkelson: NATO on valmis vastama

Isamaa ja Res Publica Liidu riigikogu saadik ning riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson tuletas meelde, et eelmisel nädalal aset leidnud NATO kaitseministrite sõjasimulatsiooni, kus harjutati just hübriidsõja situatsiooni, mis ei eskaleerunud sellele tasemele, kus võiks rakenduda NATO artikkel 5.

Mihkelsoni sõnul näitas see õppus Eestile väga positiivseid märke. "See valmisolek, mis NATO-l tervikuna on, astuda vastu hübriidse iseloomuga rünnakule, on täiesti selgelt olemas, mistõttu võiksime olla täiesti rahulikud," kinnitas Mihkelson.

Lisaks sellele märkis riigikaitsekomisjoni esimees, et kõik kaitseplaanid on NATO tasemel samuti loodud ning ka eelhoiatusvõimekusse on piisavalt panustatud. "Selles mõttes on Eestil olemas väga head kõrvad ja silmad, millega ohte ette näha," lisas Mihkelson.

Helme: Ukraina konflikt on vene kogukonda kainestanud

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme leidis, et n-ö "viienda kolonnist" tulenev oht on seoses Ida-Ukraina sündmustega langenud. "Seal toimunud sündmused on siinsele vene kogukonnale mõjunud väga kainestavalt," ütles Helme.

Ta märkis, et inimesed näevad meedia vahendusel, mis praegu Donbassis ja Luganskis toimub. "Need pildid purustatud linnadest ja viletsatest tingimustest elavatest inimestest, kes kaks aastat tagasi lippudega vallutasid administratiivhooneid ning seejuures kiitsid seda, kui tore oleks Putini võimu alla minna, siis see, mis on sellest tänaseks välja tulnud, on ju täiesti kontraproduktiivne," nentis Helme.

EKRE esimehe arvates ei ole vene inimesed Eestis nii rumalad, et nad tahaksid Eestis näha millegi taolise kordumist. "Teisalt ei istu ka Moskvas lollid, kuna venelased on äärmiselt leidlikud - nad ei korda praktiliselt kunagi juba kasutatud stsenaariumeid," märkis Helme.

Tema arvates võib Kreml rünnata Eestit kasutades selleks küberrünnakuid, millega proovitakse side- ja elektriühendused katkestada, sest nii saaks ühiskonnas segadust ja paanikat külvata. "Alles siis vaadatakse, milline laua peal olev stsenaarium on tugevaks ja jõuliseks ründeks kõige optimaalsem," märkis Helme.

Eesmaa: ETV+ on viinud meid õigele teele

Ka Keskerakonna riigikogu fraktsiooni saadiku Enn Eesmaa arvates on NATO ja Venemaa vahelised pinged mõjutanud Eestis asuvat vene kogukonda ning muutunud selle kogukonna pigem Eesti-meelsemaks.

"Võtame kasvõi selle Moskva telesaate, kus Žirinovski mõnitas Eestit öeldes, et teil Eestis on ainult salga või roodu suurune armee ja peale Vana Tallinna ei ole midagi. Ka see on üks hübriidsõja rünnak," nentis Eesmaa, kuid märkis, et õnneks on Žirinovski nii "üle võlli mees", et teda ei võeta tõsiselt.

"Mida rohkem on informatsiooni ja teavet, mis vastab tõele, seda parem. Seetõttu ma leian, et ka ETV+ teeb oma tööd ja Ida-Eestis ning Narvas on selle kanali vaadatavus pisut suurenenud. Seega on see õige tee," ütles Eesmaa.

"Jõuga on alati võimalik võidelda, aga kui jõudu ei ole väga palju, siis tuleb kasutada nõu," toonitas Eesmaa.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: