Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome kasutas esimest korda võimalust iraaklasi erilennuga tagasi saata

Foto: Khalid al Mousily/Reuters/Scanpix

Soome politsei kasutas täna esimest korda võimalust saata endisi varjupaigataotlejaid erilennuga kodumaale tagasi.

Bagdadi suundunud lennukis oli 103 väljasaadetavat, kes on Iraagi võimude kinnitusel juba kodumaale tagasi jõudnud, vahendas Yle.

Soome politsei andmetel sujus lend rahulikult ja ilma vahejuhtumiteta.

"Kogu koostöö Iraagi ametnikega, mis puudutas nimetatud lennu planeerimist, teostamist ja Iraaki saabumist, toimis väga hästi," kommenteeris ülemkomissar Hannu Pietilä.

Kodumaale tagasi saadetavate varjupaigataotlejate erilende on tulevikus kavas korraldada vastavalt vajadusele. Näiteks Iraaki oleks võimalik lennata iga nädal.

Tänasel lennul olid inimesed, kes naasid kodumaale vabatahtlikult. Nende seas oli nii neid, kes on ise oma varjupaigataotluse tagasi võtnud, kui ka neid, kelle taotluse suhtes on Soome võimud teinud keelduva otsuse.

Eelmisel aastal saabus Soome umbes 32 000 varjupaigataotlejat. Suure osa neist moodustavad Iraagist pärit inimesed.

"Me ei saa öelda, et meid oleks seal halvasti koheldud, kuid me oleme väsinud ilma mingi lahenduseta ootamisest. me olime seal 7 kuud. Seega otsustasime tagasi tulla. Nad ei saatnud meid vägisi tagasi, kuid meie kannatus sai otsa," rääkis Umm Abdullah Bagdadis Reutersile.

"Enne, kui ma Iraagist lahkusin, võtsin ühendust Soomes olevate inimestega ja mulle räägiti, et ma võiksin oma pere sinna järele tuua 4 kuu jooksul. Ma olin seal 8 kuud ja ei saanud oma perekonda kohale tuua. Ma ei saanud teha midagi enda heaks, kuidas oleksin ma saanud siis teha midagi teiste heaks? Ma ei saanud ehitada oma õnne teiste kurbuse peale. Minu perekond on mulle olulisem," selgitas omakorda Hussein Abu Aram.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: