Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria kurdide kohtumiselt oodatakse riigi põhjaosa föderaliseerimist

Süüria kurdid avaldamas meelt selle vastu, et neid Genfi rahukõnelustelt kõrvale jäeti
Süüria kurdid avaldamas meelt selle vastu, et neid Genfi rahukõnelustelt kõrvale jäeti Autor/allikas: Delil Souleiman/AFP/Scanpix

Süüria põhjaosas peetavalt kurdide parteide kohtumiselt oodatakse uue föderaalse valitsemissüsteemi väljakuulutamist nende kontrolli all olevatel aladel, kuid tegemist pole sammuga iseseisvumise suunas, ütlesid kaks kurdiametnikku kolmapäeval.

Samm laiendaks praegu eksisteerivat omavalitsuse süsteemi veelgi. See vallandab tõenäoliselt Türgi pahameele, kes suhtub ettevaatlikult Süüria kurdide mis tahes püüdlustesse kindlustada oma autonoomiat ja haaret nende kontrollitud territooriumil, vahendasid BNS ja Reuters.

Kurdirühmitused kontrollivad ulatuslikke alasid Süüria põhjaosas, kuid neid ei kaasatud Genfis peetavatele Süüria rahukõnelustele.

Kolmapäeval Hasakeh' provintsis Rmeilani linnas alanud kohtumisest võtab osa üle 150 delegaadi kurde, araablasi, assüürlasi ja teisi osapooli esindavatest erakondadest.

"Kohtumisel üritatakse välja töötada uut valitsemissüsteemi Süüria põhjaosa jaoks," ütles Süüria juhtiva kurdiliikumise Demokraatliku Liidupartei (PYD) esindaja Sihanuk Dibo. "Kõik ettepanekud on praegu sellised, et liigutakse föderalismi suunas," lisas ta konverentsilt.

Ametnike sõnul langetatakse konverentsil lõplik otsus kas kolmapäeval või neljapäeval.

Kurdiparteid haldavad Süüria põhjaosas kolme "autonoomset valitsust", millel on oma politsei ja haridussüsteem. Kolm kantonit piirnevad Türgiga ning kaks neist - Afrin ja Kobane - asuvad Aleppo provintsis ja üks - Jazire - paikneb Hasakeh' provintsis. Uue kava alusel tahetakse piirkondadega liita hiljuti äärmusrühmituselt Islamiriik (IS) hõivatud alad, ütlesid kurdiametnikud.

Ametnikud rõhutasid, et uue süsteemi väljakuulutamine pole samm iseseisvumise suunas. "Parim viis Süüria jagamise vältimiseks on luua riigis föderaalne valitsemissüsteem, sest eri poolte vahel on teravad erimeelsused," ütles PYD esindaja Ibrahim Ibrahim.

Süüria valitsus ja peavoolu opositsiooniühendus Läbirääkimiste Ülemkomitee (HNC) on avalikult ja kategooriliselt öelnud, et ei soovi Süüria föderaliseerimist.

Türgi rõhutas, et toetab Süüria territoriaalset terviklikkust

Türgi välisministeerium teatas täna, et toetab täna Süüria territoriaalset terviklikkust.

Ankara rõhutas, et ühepoolsed sammud föderatsiooni välja kuulutamiseks on ebaseaduslikud ning kehtetud.

Reutersiga rääkinud Türgi ametniku tuleb Süüria valitsemisvorm ning administratiivne struktuur kehtestada kõigi riigi elanike poolt uue põhiseaduse raames.

Türgi on juba pikka aega kartnud Süüria kurdide katseid ülejäänud Süüriast eralduda, sest Ankara hinnangul võib selline stsenaarium tugevdada ka Türgi kurdide separatistlikke pürgimusi.

Samuti süüdistab Ankara Süüria kurdirühmitusi Türgi keskvõimuga sõdiva Kurdistani Töölispartei (PKK) toetamises ning seoses sellega on aeg-ajalt olnud ka üle piiri tulistamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: