Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erdogan kinnitas Türgi sõjalise operatsiooni algust Süüria kurdide aladel

{{1516458000000 | amCalendar}}
Foto: Nuri Pir/IHA via AP/Scanpix

Türgi president Tayyip Erdoğan teatas laupäeval, et sõjaline operatsioon Süüria kurdide kontrolli all olevas Afrini regioonis on alanud pärast üle piiri korraldatud pommitamist Türgi armee poolt.

Türgi armee teatas laupäeval, et pommitas Kurdistani Töölispartei (PKK), Kurdistani Demokraatliku Partei (PYD) ja Kurdi Rahvakaitseüksuste (YPG) võitlejate varju- ja peidupaiku pärast seda, kui mässulised avasid tule Türgi territooriumil olevate Türgi armee positsioonide pihta, vahendas Reuters.

"Me hävitame terrorikoridori järk-järgult nagu me tegime Jarabuluse ja El-babi operatsioonide puhul, alustades läänest. Afrini operatsioon on de-facto alanud. Järgneb Manbij," sõnas Erdoğan.

Ta on korduvalt öelnud, et hävitab Süüria kurdide mässulised Afrinis, kuna näeb neid julgeolekuohuna Türgile.

Türgi kinnitusel teavitasid võimud Süüria valitsust Afrini sõjalisest operatsioonist, kuid Damaskuse allika sõnul seda ei tehtud.

Türgi armee teatas, et tegi laupäeval kurdi võitlejatele kuuluvatele aladele 108 õhulööki. Sõjavägi ei selgitanud, kas sihtmärgid paiknesid kõik Süürias Afrini provintsis.

Türgis Süüria piiri lähistel viibinud Reutersi operaator ütles, et nägi sõjalennukeid Süüria poolele õhulööke tegemas.

Türgi kõrge ametnik ütles laupäeval Reutersile, et Türgi sõjalise operatsiooni eesmärk Afrinis on vabastada piirkond YPG ja PYD mässuliste kontrolli alt. Sellele järgneb allika sõnul samasugune operatsioon Manbijs. Ta lisas, et operatsioonide eesmärk on taastada sotsiaal- ja majandustaristu regioonis.

Türgi ametniku sõnul pommitasid Türgi sõjalennukid Afrinis YPG ja PYD tugipunkte.

YPG teatas, et Türgi sõjalennukid pommitavad Afrinis tsiviilalasid. "Meil ei ole muud võimalust, kui vastu panna. Me alistame selle agressiooni nagu oleme alistanud teised rünnakud meie linnade vastu," teatas YPG.

YPG pressiesindaja Birusk Hasaka sõnul on Türgi õhurünnakutes saanud surma kuus tsiviilelanikku ja kolm võitlejat, kellest üks kuulus YPG ja kaks selle naistest koosneva haru YPJ ridadesse. Hasaka ütles, et vigastada sai 13 inimest.

Süüria Demokraatliku Jõud (SDF), keda toetab USA, süüdistas laupäeval, et Türgi kasutas üle piiri toimunud pommitamist vale ettekäändena sõjalise operatsiooni alustamiseks Süürias.

SDF teatas, et tal ei ole muud valikut, kui end rünnaku korral kaitsta.

SDF kontrolli all on alad Süüria põhja- ja idaosas.

Otsene sõjaline tegevus kurdi mässuliste alade vastu avab täiesti uue rinde Süüria kodusõjas. Sellega astub Ankara vastamisi kurdidega, keda toetab USA.

USA ja Türgi suhted on jõudmas murdepunkti. USA välisministeerium on kutsunud Türgit üles keskenduma võitlusele ISIS-e mässuliste vastu ning nimetanud Türgi tegevust Afrinis olukorra destabiliseerimiseks.

Türgi kaitseminister Nurettin Canikli ütles reedel, et Türgi operatsioon regioonis on alanud üle piiride toimuva pommitamisega, kuid sõdurid üle piiri Afrinisse ei olnud sisenenud.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: