Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: maailma vanimaks meheks nimetati juudihärra, keda ei murdnud isegi Auschwitzi koonduslaager

Foto: Shula Kopershtouk/AFP/Scanpix

112-aastane Iisraelis elav Yisrael Kristal, kes omal ajal elas üle ka Auschwitzi koonduslaagri õudused, sai eelmisel reedel ametlikult Guinnessi rekordite raamatu kinnituse, et tema näol on praegu tegu maailma vanima mehega.

Kristal sündis 1903. aasta 15. septembril Venemaa keisririigi võimu all olevas Łódźi provintsis Żarnówi külas (alates 1918. aastast on piirkond olnud Poola koosseisus - Toim.), vahendasid Reuters ja ajaleht The Jerusalem Post.

Võimalusest, et Kristal on maailma vanim mees, kirjutati juba käesoleva aasta jaanuaris, kui suri seni tiitlit kandnud 112-aastane jaapanlane Yasutaro Koide. Paraku ei olnud siis veel olemas kõiki vajalikke dokumente.

Guinnessi rekordite raamatu esindajatel ja ajaloolastel aga õnnestus mehe sünniaega tõestavad paberid Poolast üles leida ning nüüd on kõik igati ametlik.

Kristalil endal pole kindlat seisukohta, miks ta nii kõrge vanuseni on elanud.

"On olnud minust palju targemaid, tugevamaid ja nägusamaid mehi, kes on paraku kõik varem ära surnud. Tuleb teha kõvasti tööd ja see, mis kaotatud, uuesti üles ehitada," arutles ta.

Kristali perekond oli väga usklik. Kristali isa oli tooraõpetlane ning lapsepõlves käis Yisrael ka ise usukoolis ehk heder-is. Yisrael kaotas oma mõlemad vanemad juba enne I maailmasõda.

Kui Yisrael Kristal täiskasvanuks sai, võttis ta naise, kellega sai kaks last. Peagi kolis perekond Łódźi linna, kus Kristal rajas eduka kommi- ja šokolaadivabriku.

Kui Natsi-Saksamaa 1939. aastal Poolale kallale tungis, viidi Kristali perekond Łódźi getosse. Esialgu lubati tal siiski oma šokolaadiäri edasi ajada.

Tema kaks last surid getos ning pärast geto likvideerimist 1944. aastal saadeti ta koos abikaasaga Auschwitzi
koonduslaagrisse.

Kristali naine tapeti Auschwitzis, kuid sunnitööle rakendatud mehel õnnestus imekombel eluga pääseda.

Pärast sõda naasis ta Łódźi linna, kus hakkas uuesti šokolaadiäriga tegelema. 1947. aastal abiellus ta uuesti.

1950. aastal otsustas ta ette võtta aliyah ning kolis koos naise ja väikese poja Haimiga Iisraeli. Uus kodu rajati Haifa
linna, kus Kristal on elanud tänase päevani. Haifas sai ta veel ka tütre isaks ning siin hakkas mees samuti tegema tööd, mida ta kõige paremini oskas ehk rajas šokolaadivabriku.

Religiooni peab ta enda jaoks endiselt oluliseks ja tema usku ei suutnud murda isegi holokaust.

"Ta usub, et ta päästeti, sest Jumal tahtis nii. Ta ei ole vihane inimene, ta ei ole see, kes tahaks mingeid arveid
õiendada, ta usub, et kõigel siin maailmas on oma tähendus," rääkis tema tütar Shula Kuperstoch. "Mu isa on inimene, kes on alati õnnelik. Ta on optimistlik, tark ja ta hindab seda, mis tal on."

"Tema ellusuhtumine lähtub sellest, et kõike tuleb teha mõõdutundega," selgitas tütar. "Ta sööb ja magab mõõdukalt ning rõhutab, et inimene peab alati omama kontrolli oma elu üle ja mitte vastupidi - muidugi nii palju, kui see on võimalik."

Oma kõrgele vanusele ei omista Kristal erilist tähendust. "Ta on öelnud, et kui ta oleks leiutanud mingi ravimi, millega
eluiga pikendada, siis see oleks juba midagi märkimisväärset. Kuid see, et ta on lihtsalt oma elu elanud ja teinud seda nii kaua, on lihtsalt reaalsus, mida tema ise mõjutada ei saanud," lausus tütar.

Poeg Haim Kristal rõhutas, et tema isal tuli omal ajal väga rasketes oludes ellu jääda. "Ma arvan, et see tegi temast
tugeva. See aitas teda hiljem hakkama saada väga tõsiste asjadega," sõnas ta.

Ametlikult on praegu maailma vanim inimene New Yorgis elav 116-aastane vanaproua Susannah Mushatt Jones.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: