Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod, videod ja otseblogi: päev pärast Brüsseli terrorirünnakuid

{{1458724585000 | amCalendar}}

ERR-i uudisteportaal jälgib ka tänaseid sündmusi Brüsselis blogivormis.

PEAMISED FAKTID:

1. Kolmes eilses pommiplahvatuses hukkus kokku vähemalt 31 ja sai vigastada 300 inimest. Viimastest on 150 endiselt haiglas. Samas on need arvud esialgsed, sest osa vigastatuid on väga raskes seisus ning samuti jätkatakse veel sündmuskohtade kontrollimist. Tervishoiuametnike sõnul on kõige raskemini vigastatute seas palju lapsi.

2. Zaventemi lennujaama plahvatustes hukkus esialgsetel andmetel 10 ja sai vigastada umbes 100 inimest. Tund aega hiljem Maelbeeki metroojaama lähistel toimunud plahvatuses hukkus 21 ja sai vigastada üle 100 inimese.

2. Eesti välisministeeriumi teatel pole praegusel hetkel andmeid, et rünnakutes oleks kannatada saanud ka Eesti kodanikke. Samas ka hukkunute ja vigastatute kodakondsuse asjus puudub endiselt lõplik ülevaade.

3. Belgia võimud kahtlustavad, et Zaventemi lennujaama ründasid kolm enesetaputerroristi, kuid vaid kahel neist õnnestus end õhku lasta. Kolmanda mehe pomm ei plahvatanud ning ta lahkus sündmuskohalt. Mees on kuulutatud tagaotsitavaks ning tema tabamiseks on käimas suur politseioperatsioon. Plahvatamata pomm leiti lennujaamast ning see tehti demineerijate poolt hiljem kahjutuks.

4. Belgia võimud ja demineerijad pidid tegelema eilse päeva jooksul Brüsselis paljude kahtlaste pakkidega. Osaliselt oli tegu ilmselt lihtsalt murelike inimeste poolt tehtud väljakutsetega, kuid kahtlustatakse ka seda, et terroristide poolehoidjad üritasid valehäirete abil teadlikult segadust suurendada.

5. Üle kogu riigi on tehtud läbiotsimisi ja haaranguid. Muuhulgas on leitud äärmusrühmituse ISIS lipp, naelu sisaldanud pomm ning erinevadi kemikaale.

6. Rünnakute korraldamise eest on võtnud vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

7. Metroo-, rongi- ja bussiliiklus peatati eile Brüsselis peaaegu täielikult ning esialgu soovitati inimestel püsida siseruumides. Ühistranspordiliiklust asuti taastama juba õhtul ning etapiti jätkatakse seda ka täna. Näiteks avatakse täna Brüssel uuesti rongiliiklusele, kuid osa jaamadest jääb siiski suletuks. Kindlasti jääb täna suletuks lennujaam.

8. Belgias on kuulutatud välja kolmepäevane lein. Täna keskpäeval leiab aset ka üleriigiline leinaseisak.

9. Eesti välisministeerium soovitab vältida reisimist Brüsselisse.

OTSEBLOGI (BBC, RTBF, Le Soir, Reuters, Yle, ERR):

21.44 ERR Brüsselis: linnarahvas taastab kogunemistel ühtsustunnet.

21.24 Eesti Lähis-Ida eksperdid leiavad, et äärmusrühmitus ISIS soovib terrorirünnakutega Euroopat lõhestada. Samas peaks Euroopa riigid pärast eilseid rünnakuid mõtlema hoopis suurema koostöö peale, eriti julgeoleku vallas.

21.20 USA välisminister John Kerry saabub reedel toetuse avaldamiseks Brüsselisse.

21.01 "Pealtnägija": Brüsseli terrorirünnakute šokeerivat puudutust tundnud eestlaste lood

20.52 Belgia tervishoiuminister Maggie De Block täpsustas andmeid - eilsete terrorirünnakute tõttu hukkus 31 ja sai vigastada 300 inimest. Viimastest on 150 endiselt haiglas. 

20.49 Teadlane ja endine poliitik Marek Strandberg, kes jäi ka ise Brüsselis toimunud sündmuste keskele, tõdes saates "Ringvaade", et terrorioht võib veel eskaleeruda.

20.44 Brüsseli lennujaam teatas ametlikult, et lennujaam püsib suletuna vähemalt laupäevani.

20.40 Prantsusmaa ajaleht Le Monde ning mitmed Belgia väljaanded kirjutavad, et teine end Brüsseli lennujaamas õhku lasknud enesetaputerrorist oli hoopis Najim Laachraoui. Kui see paika peab, siis tähendab see seda, et sündmuskohalt põgenenud kolmanda terroristi isiku kohta pole eriti midagi teada.

20.20 Sündmuskohal viibiva BBC ajakirjaniku sõnul eskorditakse Brüsseli Zaventemi lennujaama territoorumilt endiselt etapiti välja inimesi, kes on seal olnud alates eilsetest pommiplahvatustest. Täpsemalt on tegemist sealses Sheratoni hotellis viibinud inimestega, kelle võimud soovitasid turvalisuse huvides hotellis ka öö veeta. Võimuesindajad on külastanud iga hotellituba, uurinud võimalikke kahtlasi asjaolusid ning vestelnud seal viibivate inimestega. Hotelli fuajeed kasutati eile ka esmase meditsiinikeskusena. Lennujaama territooriumi aga valvavad kümned politseinikud ja sõdurid ning sinna pääsevad ainult uurijad, eksperdid ja lennujaama töötajad. 

20.13 Argentiinas visiidil olev USA president Barack Obama teatas, et äärmusrühmituse ISIS võitmine on tema kõige esimene ja tähtsaim eesmärk.

20.08 Peaminister Beata Szydlo ütles, et Poola ei pea Brüsseli terrorirünnakute tõttu võimalikuks Euroopa Liidu põgenike ümberjaotamisskeemi alusel põgenikke vastu võtta.

19.40 Belgia ringhääling kirjutab, et metroorongi juht Christian Delhasse, kes juhtis eile rongi, kus kärgatas enesetaputerroristi pomm, oli täna juba taas tööl. Artiklis kiidetakse ka mehe kiiret reaktsiooni ja tegevust kannatanute aitamisel.

19.30 Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et Türgi võimud pidasid läinud aasta juunis kinni ja saatsid Belgiasse tagasi ühe Brüsseli terrorirünnakute toimepanija, kuid tema sõnul ei pööranud Belgia kolleegid mehega koos teele saadetud hoiatustele piisavat tähelepanu.

19.10 Samas ütles tuntud Prantsuse mõttekoja IRIS analüütik Pascal Boniface, et džihaadivõitlejatega "sõjas" olemisest rääkimine on põhimõtteline viga, sest nii antakse äärmuslastele staatus, mida nad ihaldavad.

19.01 Brüsselit külastav Prantsusmaa peaminister Manuel Valls ütles ühisel pressikonverentsil Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, et Euroopa on praegu sõjas. 

17.39 Reuters: homme kohtuvad Brüsselis Euroopa Liidu sise- ja justiitsministrid.

16.44 Belgia kuningas Philippe külastas täna Brüsseli lennujaama ning vestles seal tööd tegevate võimuesindajate ja päästjatega.

16.24 USA asepresident Joe Biden ütles Washingtonis Belgia suursaatkonda külastades ja kaastunnet avaldades, et Ameerika Ühendriigid on valmis andma Belgiale kõikvõimalikku abi terrorismivastaseks võitluseks.

16.07 Täpsustatud informatsioon Nordic Aviation Group (NAG) lendude kohta.

16.01 Ajaleht Le Soir teatas, et Brüsseli lennujaamast leiti äsja surnukeha, mis oli varem märkamata jäänud.

15.53 Belgia jalgpallikoondise kapten Vincent Kompany aga teatas sotsiaalmeedias, et kuigi kõigil on pärast eilset valus, ei tohi anda võimalust neile, kelle eesmärgiks on viha õhutada.

15.52 Varem teatati, et terrorirünnakute tõttu jääb järgmise nädala teisipäeval ära sõprusmäng Belgia ja Portugali jalgpallikoondiste vahel. Nüüd aga anti teada, et mäng siiski toimub, kuid see leiab aset hoopis Portugalis Leiria linnas, mitte Brüsselis, nagu varem plaaniti.

15.38 Belgia tervishoiuminister Maggie De Block teatas, et praeguse seisuga hukkus eilsete terrorirünnakute tagajärjel 31 inimest - 10 lennujaamas ja 21 metroojaamas. Ministri hinnangul võib hukkunute arv lähiajal tõusta, sest paljude haiglas viibivate inimeste vigastused on väga rasked. Näiteks 25 inimest hoitakse hetkel kunstlikus koomas.

15.22 Enesetaputerroristidest vendadel oli vägagi kriminaalne minevik (kuigi otseselt terrorismiga mitte seonduv), mis paneb mõtlema ka sellele, miks nad üldse vabaduses viibisid. 2010. aastal mõisteti Ibrahim 9 aastaks vangi selle eest, et ta tulistas ühe röövi käigus politseinikku Kalašnikovi automaadiga. Khalid aga võeti 2011. aastal kinni samasuguste relvade omamise eest ning mõisteti autoröövide eest 5 aastaks vangi. Paraku olid mõlemad mehed praeguseks juba vabanenud.

15.10 Prokuratuur täpsustas, et esimene pomm lennujaamas plahvatas kohaliku aja järgi kell 7.58 ja teine 10 sekundit hiljem.

14.50 Ibrahim ja Khalid el-Bakraoui seotus terrorirünnakutega tehti kindlaks DNA ja sõrmejälgede abil.

14.40 Van Zeeuw märkis, et hetkeseisuga on kindel, et eilsetes terrorirünnakutes hukkus 31 ja sai vigastada 261 inimest. 

14.16 Prokurör kinnitas, et enesetaputerrorist Najim Laachraoui, kelle pomm lennujaamas ei plahvatanud, on endiselt jooksus ning teda otsitakse taga. Seega ei pidanudki paika varem Belgia meedias levinud teated, et Laachraoui on tabatud.

14.15 Prokuröri sõnul oli Khalid el-Bakraoui hoopis enesetaputerrorist, kes korraldas Maelbeeki metroojaama plahvatuse, mitte rünnaku lennujaamas, nagu meedias on varem väidetud.

14.14 Belgia föderaalprokurör Frederick Van Leeuw ütles pressikonverentsil, et politsei leidis enesetaputerrorist Ibrahim el-Bakraoui arvutist mehe "testamendi".

14.02 Tartu Ülikooli orientalistikakeskuse vanemteadur Vladimir Sazonov ütles, et äärmusrühmitus ISIS soovib Euroopas külvata vaenu siia saabuvate pagulaste vastu, et inimestel tekiks kartus islami ees. Samas on ISIS tema sõnul nõrgenenud ja kaob kvaasiriigina lähiaastail.

14.01 Riigikogu mälestas täna infotunni alguses leinaseisakuga Brüsseli terrorirünnaku ohvreid. "Mälestame leinaseisakuga neid inimesi, kes hukkusid eile Brüsselis vabade inimeste maailma vastu suunatud rünnakus,“ ütles riigikogu esimees Eiki Nestor.

13.50 Belgia jalgpalliliit jättis terrorirünnakute tõttu ära järgmise nädala teisipäeval toimuma pidanud sõprusmängu Portugali koondisega.

13.40 Euroopa Komisjoni migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos ütles, et lähipäevil toimub EL liikmesriikide siseministrite erakorraline kohtumine, et arutada praegust julgeolekusituatsiooni. Voliniku sõnul on vaja, et informatsioon liikmesriikide vahel paremini liiguks. 

13.33 Belgia meedias levinud teated kolmanda kahtlustatava tabamisest osutusid ennatlikeks.

13.14 Ametlik: Brüsseli lennujaam on ka homme täielikult suletud.

13.07 Üha rohkem arutatakse ka selle üle, kuivõrd mõjutab terrorioht suvel Prantsusmaal toimuva jalgpalli EM-i korraldamist.

12.56 Teised allikad räägivad Belgia ajakirjandusele, et teatad kolmanda kahtlusaluse kinnipidamisest ei pea paika.

12.55 Belgias algab kohe üleriigiline leinaseisak. Otseülekannet saab vaadata SIIT. Palju inimesi on näiteks Brüsseli kesklinnas Börsi väljakul, samuti ka Euroopa Liidu peahoone juures.

12.50 Ajalehe Le Soir andmetel kohtuvad täna Belgia peaminister Charles Michel ja tema Prantsuse kolleeg Manuel Valls.

12.28 Briti lauljatar Adele pühendas eile Londonis toimunud kontserdil oma ballaadi belglastele.

12.20 Kõige olulisema vihje said Belgia politseinikud taksojuhilt, kes oli kolm terroristi eile Brüsseli lennujaama toonud ning kes tundis mehed hiljem ära politsei poolt avaldatud turvakaamera fotolt.

12.07 Belgia meedia andmetel on Brüsseli lennujaama rünnaku kolmas korraldaja kätte saadud.

11.44 Nii nagu ka juba pärast 2015. aasta jaanuaris toimunud rünnakut satiirilehe Charlie Hebdo vastu, on ka nüüd erinevad karikaturistid ja sotsiaalmeedia kasutajad proovinud võidelda terrorismiga huumori ning joonistuste abil. RTBF-i videoülevaate leiab SIIT.

11.33 Brüsseli traagiliste sündmuste tõttu kontrollib politsei Tallinna lennujaamas reisijate dokumente põhjalikumalt.

11.17 Luksemburgis elava poliitikavaatleja Allar Tankleri hinnangul võib terrorirünnakute üks eesmärk olla mitte niivõrd võimalikult paljude inimeste tapmine, vaid reklaamikampaania uute sõdurite värbamiseks.

11.11 Suurbritannia peaminister David Cameron juhib täna erakorralist koosolekut, kus otsustatakse, milliseid samme seoses Brüsseli terrorirünnakutega teha. Hetkel on teada, et Brüsselis sai vigastada kaks Suurbritannia kodanikku. Samuti on teadmata kadunud üks Nottinghamist pärit IT-spetsialist, kellega perekonnal pole õnnestunud pärast terrorirünnakuid konatksti saada.

10.43 Terrorirünnaku sündmuskohaks olnud Maelbeeki metroojaam on endiselt ümber piiratud politseinike poolt ning näha on, kuidas maa all käivad tööd tegemas päästeametnikud ja politseieksperdid.

10.25 Prantsusmaa peaminister Manuel Valls teatas, et praegusel hetkel on äärmiselt oluline, et Euroopa Liit suudaks oma välispiirid kontrolli alla saada. Prantsuse valitsusjuht juhtis tähelepanu sellele, et äärmusrühmitusel ISIS on õnnestunud enda kätte saada suur hulk Süüria passe ning valedokumentidega on terroristid varem korduvalt Euroopasse saabunud.

10.06 Kaitseminister Hannes Hanso sõnul ei tunne terrorism riigipiire.

10.05 Jaak Jõerüüt küsib, millises Euroopas me nüüd elame.

9.30 Belgia meedia: lennujaama plahvatused korraldanud suitsiiditerroristid on Brüsseli elanikest vennad Khalid ja Brahim el-Bakraoui. Endiselt otsitakse aga taga kolmandat meest, 25-
aastast 25-aastane Najim Laachraouid.

8.50 Eesti alalise esinduse nõunik Brüsselis Uku Särekanno tõdes, et Belgia sisejulgeolekuasutused on kogu viimase aasta püüdnud terrorismi tõkestada, kuid seekord see ei õnnestunud.
Belgia üks suuremaid probleeme on tema sõnul see, et töö radikaliseeruvate kogukondadega on olnud lünklik.

8.41 Metroo on osaliselt avatud ning sõdurid kontrollivad metroojaamade sissepääsude juures kõikide inimeste kotte.

8.11 Kaitsepolitseiameti juht Arnold Sinisalu ütles, et infovahetus riikide vahel ei ole probleem ja tema sõnul on parim garantii terrorismivastases võitluses see, kuidas riigi
politsei suudab saada piisavalt informatsiooni kuritegude ennetamiseks.

7.51 ERR-i Brüsseli korrespondendi Johannes Tralla hommikune ülevaade

7.33 Brüsselis mälestati rünnakutes hukkunuid

7.18 Südaööl saabusid Amsterdam-Tallinn lennuga kodumaale tagasi paljud inimesed, kelle tavapärane lend oli eilsete Brüsseli terrorirünnakute tõttu tühistatud.

7.00 Tühistatud on kõik tänased NAG-i Brüsseli lennud

7.00 Eilne sarnane otseblogi on leitav SIIT.

VIDEOD JA SOTSIAALMEEDIA (vanemad sissekanded ees, uuemad lõpus): 

 

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: