Erakoolide esindajad: keegi ei pea kooli raha teenimiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Erakooli pidajate ja toetajad ei nõustu OECD raportis antud hinnanguga, nagu toetaks praegune erakoolide rahastamise kord just jõukamaid peresid. Ühtlasi ei nõustu erakoolid väitega, nagu oleks kooli avamine liialt lihtne ning soodustaks hariduse andmise nime all raha teenimist.

OECD puudutas oma raportis erakoolide rahastamise korda ning leidis, et olukord, kus erakoolid saavad lisaks riiklikule toetusele õppemaksu ka lapsevanematelt seab eelisseisu rikkamad vanemad. Tartu erakooli nõukogu esimees Urmo Uiboleht sellega ei nõustu ja toob näiteks lasteaiad, kus peavad tasuma ka lapsevanemad, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Kõik me peame maksma alushariduse eest ja see ongi viinud selleni, miks erakoolid näiteks Tartu linna kontekstis on olulised ja populaarsed. Lastevanemate jaoks ei muutu paljuski midagi, kui laps läheb erakoolis esimesse klassi. Pigem tema kulud isegi vähenevad," leidis Uiboleht.

OECD raport toob 2014. aasta andmetele tuginedes esile ka selle, et Eesti erakoolides on küll väiksemad klassid, kuid õppeedukus pole paranenud. Erakoole toetava MTÜ Avalikult haridusest liikme Katrin Tibari sõnul polegi erakoolide eesmärk pakkuda paremaid PISA-testi tulemusi, vaid alternatiivseid valikuvabadusi lapsevanematele.

"Kui minu usuliste või maailmavaateliste väärtustega mingil põhjusel tavakool ei haaku, siis on lastevanematel võimalik valida," märkis Tibar. Et praegune erakoolide rahastamine teeb OECD hinnangul koolide avamise liialt lihtsaks tehakse raportis ettepanek tõhustada koolituslubade väljaandmise järelevalvet.

Samas Urmo Uiboleht ei leia, et praegu oleks koolide avamine liialt lihtne. "Erakoolid tekivad väga selgelt vajaduspõhiselt ja tekivad sinna, kus neid on tarvis ehk kuhu me vajame lapsi. Me ei saa teha kooli sinna, kus ei ole lapsi," selgitas Uiboleht.

Sestap ei nõustu Tartu erakooli eestvedaja väitega, et keegi avaks erakooli eesmärgiga rikastuda ja seda olenemata sellest, milline on riigitoetus. Samal arvamusel on ka Katrin Tibar kelle sõnul tulevad erakoolid vaevu ots-otsaga kokku. "Kindlasti nüüd tuuakse kohe näiteks Rocca al-Mare ja Audentese erakoolid, mis ei ole hetkel MTÜ-d, kuid nende juhid on avaldanud täielikku valmisolekut ennast ümber registreerida," kinnitas Tibar.

Ka Keila Waldorfkooli Läte direktor Anne-Lii Kerge ei usu, et ükski kool oleks asutatud kasumi teenimise eesmärgil. Kerge hinnangul annab OECD raport vaid ühekülgse hinnangu erakoolidele. "Me praegu töötamegi, et leida milliseid raporteid on veel sel teemal avaldatud," ütles Kerge.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: