Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Tartus sai nurgakivi esimene koolimaja pärast taasiseseisvumist

Lõunakeskus ehitab enda külje alla Tartusse uue koolimaja Tartu Erakooli ja lasteaia tarbeks, mis Eesti esimese kogupäevakoolina on ühtlasi esimene taasiseseisvumise järel Tartus valmiv koolihoone.

Täna nurgakivi saanud ja LõunaTERA nime kandev maja valmib koostöös Tartu Ülikooli liikumislaboriga. Koolimajal pole näiteks harjumuspärast võimlat ega staadioni, küll aga lisaks korvpalliväljakule rularambid, ronimisseinad ja liutorud.

220 õpilasele mõeldud kool tuleb kuueklassiline, samasse majja mahub ka 60-kohaline lasteaed. Tartu Erakoolist ehk TERAst saab Lõunakeskuse rentnik. TERA nõukogu esimehe Urmo Uibolehe sõnul on koolil praegu kolm tegutsemiskohta Tartus Tähe tänaval, Elvas Peedul ning ka eelmisel õppeaastal avatud LõunaTERA, mis asub samuti Lõunakeskuse lähedal Tartu Teaduspargi hoones. Sealt kolitaksegi järgmise õppeaasta alguseks uude majja.

Uibolehe sõnul peab kool asuma lapse kodu lähedal. "Lõunakeskus on muutunud Lõuna-Eesti tõmbekeskuse Tartu sees omaette tõmbekeskuseks. Ma ei räägi praegu kaubandusest, vaid sellest, et järjest rohkem inimesi kolib lähiümbrusse."

TERA asutaja ja Eesti Eraüldhariduskoolide Ühenduse juhatuse liikme Andrus Kuusmanni sõnul ei piirdu TERA kolme kooliga ja kavas on laieneda mujalegi. "Teeme kodulähedasi algkoole esimesest kuuenda klassini ning seejärel lähevad lapsed Tartu kesklinnas asuvasse progümnaasiumi."

TERA eristab Kuusmanni sõnul tavakoolidest see, et seal on veidi väiksemad klassid, veidi rohkem tunde ja temporühmad, mis tähendab, et lapsed saavad õppida sellise tempoga, nagu neile kohane. Koolipäev kestab LõunaTERAs üheksast hommikul kuni neljani pärastlõunal, selle esimesel poolel toimub lõimitud üldõpetus ja pärast liikumispausi algab loovusõpe.

Uus koolimaja valmib Tartu Ülikooli liikumislabori näpunäidete järgi. Labori juhataja Merike Kulli sõnul avanevad klassiruumid õue ja nii saavad lapsed tormata soojal ajal otse majast välja. Ka kogu õueala saab kasutada õppimiseks. "Klassikaline aineõpe koolides ei toeta liikumist – liikuma ei peaks aga ainult kehalise kasvatuse tunnis, vaid ka teiste ainete tundides," rääkis Kull.

Astri Gruppi kuuluva Lõunakeskuse tegevjuhi Jaan Loti sõnul võeti kooliehitamine ette soovist teha erinevaid asju, mis muudavad Lõunakeskuse ökosüsteemi terviklikumaks.

LõunaTERA ehitus läheb maksma 4,5 miljonit eurot.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: