Austria tudeng kasutas Saksa ringhäälingu peale kaebamiseks "Erdogani võtet" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaebuse kaasa toonud satiiriline pilt.
Kaebuse kaasa toonud satiiriline pilt. Autor/allikas: heute-show.de

Saksamaa seadusesäte, mille alusel alustati äsja uurimist Türgi presidendi üle nalja heitnud koomiku suhtes, leidis taas kasutamist. Seekord tuli kaebus Austriast.

Pärast seda, kui Austria presidendivalimiste esimeses voorus saavutas kõige parema tulemuse paremäärmusliku Vabaduspartei (FPÖ) kandidaat Norbert Hofer, otsustas Saksa telekanali ZDF saate "Heute Show" produtsent natuke nalja teha, vahendasid The Local, BBC ja Die Zeit.

Telesaate Facebooki lehele, kuhu ilmub regulaarselt teravat poliitilist huumorit, postitati pilt haakristikujulisest šnitslist. Selle juures oli aga sarkastiline lause: "Austerlased hääletavad sarnaselt sellele, millised šnitslid neile meeldivad - lamedad ja pruunid." Pruunsärklasteks kutsuti teatavasti Adolf Hitleri juhitud Natsionaalsotsialistlik Saksa Töölispartei (NSDAP) omaaegse paramilitaarse organisatsiooni Sturmabteilung (SA) liikmeid.

Austrias Tirooli liidumaal elavale 22-aastasele juuratudengile Emanuel Falchile selline nali aga ei meeldinud ning ta otsustas esitada kaebuse viidates samale seadusesättele, mille alusel Saksa prokuratuur hakkas uurima ZDF-i eetris president Recep Tayyip Erdogani kohta solvava luuletuse esitanud koomiku Jan Böhmermanni juhtumit.

Juuratudengi sõnul tegi ta kaebuse seetõttu, et peab ebaõiglaseks suhtumist, et kui keegi hääletab FPÖ poolt, tembeldatakse ta automaatselt natsiks.

ZDF-i peakorter asub Mainzis ning sealsed prokurörid kinnitasid, et nad on asunud kaebust uurima. "Tegelikult oli kaebusi mitmeid, kaks neist Austriast," täpsustas prokuratuuri pressiesindaja.

FPÖ Tirooli piirkonna juht Markus Abwerzger tervitas kaebuse esitamist, kuid tunnistas, et peab Saksamaa kohtus õiguse saavutamist ebatõenäoliseks.

Böhmermann: Merkel fileeris mu despoodi jaoks valmis

Saksamaa prokuratuur alustas ZDF-i saatejuhi ja koomiku Jan Böhmermanni suhtes aprilli alguses menetlust, kuna teda kahtlustatakse "välisriigi organite või esindajate solvamises". Saksamaa valitsuse kõneisiku Steffen Seiberti sõnul saatis Türgi saatkond Saksa välisministeeriumile diplomaatilise noodi, kus paluti menetlust alustada.

Böhmermann, kes on teinud endale nime provokatiivsete naljadega, hoiatas enne luuletuse ette lugemist, et vastab teosega skandaalile, mis tekkis seoses Erdogani mõnitava lauluga, mis lasti eetrisse Saksa kanalis NDR. Lauluga seoses kutsus Ankara välja Saksa saadiku Türgis.

Saksa kriminaalkoodeks keelustab välismaiste riigijuhtide solvamise, kuid jätab Saksa valitsuse otsustada, kas asjas on õigust kohtukaasusele. Enne Erdoganiga seotud juhtumit polnud paljud sakslased sellise 19. sajandist pärineva seadusesätte olemasolust üldse teadlikud.

Saksamaa kantsler Angela Merkel koalitsioonipartnerite survel, et annab prokuratuurile loa asja algatamiseks, kuid et see ei tähenda, justkui oleks Böhmermann Merkeli arvates süüdi. Merkeli jaoks on igal juhul tegemist piinliku looga, sest liidukantsler loodab rändekriisi lahendamisel just Türgi toetusele.

Eilsel rahvusvahelisel pressivabaduse päeval kritiseeris Böhmermann teravalt Merkelit ja ütles, et liidukantsler on ta "despoodi jaoks valmis fileerinud" ja teinud temast "Saksa Ai Weiwei". Ai Weiwei on dissidendist kunstnik, keda Hiina Rahvabariigi võimud on varem kodumaal vangi mõistnud.

"Kantsler ei tohi väriseda, kui küsimus on sõnavabaduses," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: