Erdogani pilganud Saksa koomik kaebas Merkeli kohtusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saksa koomik Jan Böhmermann.
Saksa koomik Jan Böhmermann. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Saksamaa koomik Jan Böhmermann, kes pälvis 2016. aastal tähelepanu Türgi presidenti Recep Tayyip Erdogani pilkava luuletusega, kaebas kohtusse liidukantsler Angela Merkeli.

Böhmermann väidab kohtukaebuses, et liidukantsleri kriitika tema Erdogani-laulu aadressil oli sisuliselt juriidiline hinnang ja seetõttu käsitletav kui esialgne süüdimõistev kohtuotsus. Böhmermanni sõnul ei kuulu sellise juriidilise hinnangu andmine aga Saksamaa liidukantsleri volituste hulka ja seeõttu nõuab ta, et Merkel oma kunagise avalduse tagasi võtaks, kirjutasid Der Tagesspiegel ja Politico.

Böhmermanni ropu sisuga luuletus, millega ta Türgi presidenti pilkas, tekitas 2016. aastal nädalatepikkuse diplomaatilise kriisi Berliini ja Ankara vahel.

Kriisi tipphetkel nimetas Merkel Böhmermanni luuletust "tahtlikult solvavaks". Hiljem on liidukantsler tunnistanud, et kahetseb seda sõnakasutust.

Erdogan aga kasutas 2016. aastal Saksamaa vähetuntud, aga endiselt kehtivat nn lèse-majesté seadusesätet, mille kohaselt on välisriikide juhtide solvamise näol tegu seaduserikkumisega. Hiljem küll prokuratuur loobus Böhmermanni vastastest süüdistustest ning praeguseks on lèse-majesté säte Saksa karistusseadustikust kustutatud.

Türgi presidendil oli aga rohkem edu Böhmermanni vastu esitatud tsiviilhagis. Nimelt otsustas Hamburgi kohus 2017. aastal, et koomik ei tohi enam esitada neid osasid, mis puudutavad seksuaalse alatooniga ja näiteks suhteid kitsedega mainivaid pilkeid. Ülejäänud värsiridu, näiteks pilget, et Erdogan olevat argpüks, kohus keelu alla ei pannud.

Böhmermanni kaebust Merkeli vastu hakkab Berliini kohus arutama 16. aprillil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: