Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola ajaloolane: Stalini "taassünd" Venemaal on osa impeeriumi minevikukultusest

Poola ajaloolase Marek Kornati sõnul on postsovetliku vene ühiskonna jaoks otsitud meeleheitlikult ühendavat ideoloogiat, mis tugevdaks ühiskonna identiteeti ning seejuures on näha Stalini "taassündi".

Kornat rääkis usutluses Postimehele, et müüt Suurest Isamaasõjast on ainus ühendav jõud kommunistliku ideoloogia põlenud varemetel ning sellele aitab kaasa praeguse Venemaa agressiivne ajaloopoliitika, mis lähtub Venemaalt, kuid on suunatud teiste riikide vastu ning see poliitika ei luba teha lõpparvet nõukogude minevikuga.

"Impeeriumi minevikukultus mõjutab sügavalt vene ühiskonda, vormides olulisel määral selles valitsevaid vaateid ja hoiakuid. Tähtsat rolli mängib see ka uute põlvkondade üleskasvamisel, kuna see on veel efektiivsem, kui tegu on inimestega, kes enam ei mäleta nõukogude aega, ning veelgi enam - stalinlikke kuritegusid," tõdes Kornat.

"Selline Stalini "taassünd" ühendab ühiskonda ja on täielikult vastavuses antud kultuuriruumis inimestesse kasvatud jõu kummardamisega ning üldise atmosfääriga, mida täidavad unistused impeeriumist," märkis Kornat.

Ajaloolase sõnul tahab Venemaa monopoliseeida võitu Teises maailmasõjas, et tugevdada vene suurriiklikku uhkust, kuigi on täiesti selge, et ilma lääneliitlasteta poleks Hitleri Saksamaad alistatud.

Nõukogude Liidus ei tähistatud võidupüha kuni 1965. aastani ja selle tähistamine seati sisse Leonid Brežnevi ajal. Vladimir Putini valitsusajal on 9. mai muudetud Venemaa peamiseks riiklikuks tähtpäevaks - temaatiliseks karnevaliks, millest võtavad osa need, kes soovivad elada seles minevikus, kus leiab aset igavene võitlus vaenlasega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: