Ivan Makarov: võidupäeva austamine ei tähenda suurriigi vägivallamasina poolt Eestile tehtud kurja tunnustamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Täna peetakse Venemaal võidupäeva, mida austavad ka paljud Eesti venekeelsed elanikud. Kuidas sellesse suhtuda? Täpselt nii, nagu suhtusime kõik need aastad – eestlastele omase tasakaalukusega.

Kõigepealt tuleks teha vahet, kas tegemist on reaalsete sõjameeste ja nende laste jaoks olulise mälestuspäevaga või siis teise riigi propagandamasina ette rakendatud usundiga, mis toetub kahele aksioomile: „Meil on alati ja igas asjas õigus, kuna me oleme võitnud fašismi ja päästnud maailma“ ”Kui te seate selle meie absoluutse tõe kahtluse alla ega tunnista meie unikaalset õigust, siis olete meie poolt põrmustatud tumedate jõudude järglased“.

Nii lihtne see ongi…

Inimesi, kellele Venemaa võlgneb tänu suurvõidu eest, jääb iga aastaga vähemaks, paljud allesjäänutest elavad viletsuses. Täna on nende vaikne mälestuspäev, sest mälestada miljoneid ohvreid aastast aastasse aina valjeneva trummipõrina ja sõjakisa saatel ei ole väärikalt lihtsalt võimalik. Kuid Venemaa poliitiline ladvik on kaaperdanud nende inimeste päeva oma korporatiivsete huvide ja võimu kindlustamiseks, lehvitades „võitjatena“ oma alamatele tribüünidelt.

Meie aga võiksime suhtuda selle päeva tähistamisse Eestis rahulikult. Võidupäeva austamine üsna paljude eestimaalaste poolt ei ole reeglina selle kurja tunnustamine, mida tegi Eestile suurriigi sõja- ja vägivallamasin. Las meie kaaslinlased asetavad oma lilled rahus.

Mis aga puutub Linteri taolistesse, siis ei tasu temagi aktsioonidele teravalt reageerida, kui Eesti seadusi otseselt ei rikuta. Sest provokaatorite ülesanne ongi eestlaste vihase vastureaktsiooni esilekutsumine ja selle edaspidine ülevõimendatud eksponeerimine Sillamäe miljonilinnaks kuulutamiseni välja, meie inimeste vaheliste solvumiste ja tüli genereerimine.

Sellistel tegelastel puudub, tõsi, igasugune vaimne ja ajalooline seos 9. mai tähendusega – nagu Eesti kohus on otsustanud, ka Tallinna rüüstamisega, mis küll ei tähenda, et eesti inimesed ei oleks asjast õigesti aru saanud. Ja eesmärgidki on aprillihõngulised – provotseerida tüli, laimata Eestit ja kogu sellest jamast juba ammu tüdinenud rahulikke Eesti elanikke, rahvusest olenemata.

Minu isa sai Eesti korpuse ridades raskelt haavata Velikije Luki all, minu naine on pärit eesti perest, kelle esivanematele on jäänud punaarmeelaste külaskäigust kohutavad mälestused. Ometi on nad väga head sõbrad ja säästavad teineteise tundeid ja veendumusi.

Aga täna on nukker mälestuspäev ja me võiksimegi sellesse just nii suhtuda. Oli ju hea, et inimkonna ajaloo hirmsaim sõda sai tollal läbi.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: ERRi raadiouudiste kommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: