Hispaaniat süüdistatakse Vene sõjalaevade võõrustamise tõttu NATO õõnestamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Gibraltari väin: üleval Gibraltar, allpool üle mere Ceuta.
Gibraltari väin: üleval Gibraltar, allpool üle mere Ceuta. Autor/allikas: maps.google.com

USA Kongressis on pälvinud teravat kriitikat Hispaania käitumine Gibraltari väinas ning Madridi süüdistatakse nüüd NATO solidaarsuse õõnestamises.

Nimelt on Hispaania alates 2011. aastast lubanud 57 Vene sõjalaeval või allveelaeval käia tankimas oma Põhja-Aafrikas asuva enklaavi Ceuta sadamas. Ceuta on vaid 30 kilomeetri kaugusel üle väina asuvast ja Suurbritanniale kuuluvast Gibraltarist. Kitsas Gibraltari väin on aga strateegiliselt äärmiselt oluline koht, sest see on ainus viis, kuidas saab Vahemerelt Atlandi ookeanile ja vastupidi, kirjutavad The Times ja The Daily Express.

"Fakt, et Hispaania lubab Venemaa sõjalaevadel kasutada Ceuta sadamat, õõnestab NATO solidaarsust," märkis vabariiklasest kongresmen Joe Pitts.

Juhtunu tõttu on Kongressis tehtud ka ettepanek lisada USA kaitse-eelarvesse klausel, mille kohaselt saab nõuda raporteid riikide kohta, kes pakuvad Vene sõjalaevadele kasutamiseks oma sadamaid.

Times on rääkinud ka sõjandusekspertidega, kelle arvates võimaldab Hispaania käitumine Moskval oma sõjalist mõjuvõimu maailmamerel laiendada.

"Vene sõjalaevad käivad Hispaaniale kuuluvas sadamas nii tihti, et Gibraltarit võib kutsuda juba Venemaa peamiseks mereväebaasiks Vahemeres," ütles üks allikas.

Intsident USA tuumaallveelaevaga

Käesoleva aasta aprillis leidis aset ka kummaline intsident, mille käigus üritas Hispaania patrull-laev takistada USA tuumaallveelaeval läheneda Suurbritanniale kuuluvale Gibraltarile ning olukord lahenes alles siis, kui Briti patrull-laev Hispaania kolleegid hoiatuslaskude abil taanduma sundis.

Kogu sündmusteahela taustaks on kaua kestnud vaidlus Gibraltari ülemvõimu üle ning Londoni hinnangul üritab Madrid sellise tegevusega Briti enklaavi elanikkonda survestada. Samuti on London süüdistanud Hispaaniat korduvalt selles, et viimase laevad on tunginud Gibraltari territoriaalvetesse.

Muret teeb ka võimalik Brexit

Hispaania andis Gibraltari tähtajatult Suurbritanniale 1713. aastal, kuid hiljem on Madrid järjekindlalt väitnud, et nüüd tuleks see Hispaaniale tagasi anda. Gibraltari elanikud on aga kahel referendumil - 1967. ja 2002. aastal - toetanud selgelt (2002. aastal 98%) Briti võimu alla jäämist.

Viimasel ajal on Gibraltari juhid muutunud murelikuks ka seoses Briti EL-referendumiga, sest Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust muudaks 32 000 elanikuga enklaavi olukorra kindlasti keerulisemaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: