Gibraltari juures toimus pingeline segadus seoses Hispaania sõjalaevaga

Gibraltar.
Gibraltar. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hispaania mereväe sõjalaev tekitas pühapäeval vahejuhtumi Suurbritanniale kuuluva Gibraltari sadama lähistel.

Briti meedia teatel edastas Hispaania sõjalaev Gibraltari sadama juures ankrus olnud kaubalaevadele raadio teel sõnumi, milles kutsus neid üles lahkuma "Hispaania territoriaalvetest", vahendasid Independent, Reuters ja Yle.

Kaubalaevade meeskonnad ei saanud aga aru, mida neilt soovitakse, ning vastuses tahtsid nad saada Hispaania laevalt kinnitust, kas korraldus oli neile mõeldud. Samuti rõhutasid nad, et nad ei ole liikumas, vaid sadamas ankrus.

Girbaltari sadama ametivõimud andsid seejärel kaubalaevadele korralduse püsida omal kohal ning mõne hetke pärast saatis Briti merevägi kaubalaevade kaitseks merele oma patrullkaatri.

Hispaania sõjalaev, mille kahurid olid pealtnägijate sõnul nähtaval ja mehitatud, sõitis seejärel enne lahkumist Gibraltari sadama eest aeglaselt mööda.

Gibraltari võimud avaldasid intsidendi tõttu pahameelt. "Nende lollidel mängudel on kaalu ainult tülitekitamisena ja need, kes neid mänge mängivad, ei soovi tunnistada, et Gibraltarit ümbritsev meri kuulub vaieldamatult Briti kontrolli alla, nagu seda tunnistab kogu maailm ÜRO mereõiguse konventsiooni alusel. Hispaania mereväes tundub olevat endiselt neid, kes soovivad rahvusvahelist õigust eirata."

Briti peaministri Theresa May pressiesindaja kinnitas esmaspäeval, et mingit sissetungi Briti vetesse Gibraltari vahejuhtumi käigus ei toimunud.

Hispaania pole veel vahejuhtumit kommenteerinud.

Hispaania andis Gibraltari tähtajatult Suurbritanniale 1713. aastal, kuid on pikalt väitnud, et nüüd tuleks see Hispaaniale tagasi anda. Brexiti valguses on Gibraltarit puudutav retoorika mõnevõrra intensiivistunud ning väidetavalt on Madrid näinud võimalust survet veelgi tugevdada. Sealsed elanikud on aga kahel referendumil Hispaania liitumisettepaneku ülekaalukalt tagasi lükanud.

Sarnaseid intsidente on Gibraltari lähistel toimunud korduvalt ka varem.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: