Uuring: iga viies venemaalane pole Savtšenko kohtuasjast midagi kuulnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nadia Savtšenko pressikonverents 27. mail.
Nadia Savtšenko pressikonverents 27. mail. Autor/allikas: AFP/Reuters/Scanpix

Uuringufirma Levada küsitluse kohaselt pole iga viies venemaalane Ukraina õhuväelase ja rahvasaadiku Nadia Savtšenko kohtuasjast mitte midagi kuulnud.

Uuringu kohaselt ei teadanud Savtšenko juhtumit 20 protsenti küsitluses osalenutest, vahendas Interfax.

Juhtumit teadnud inimestest 43 protsenti suhtus Savtšenkole armuandmisesse ja tema väljavahetamisse kahe Vene luuraja vastu positiivselt, kuid negatiivselt suhtus sellesse 27 protsenti vastanutest ning iga kümnes ehk üheksa protsenti ei osanud hinnangut anda.

34 protsenti küsitletutest arvas, et Savtšenko oleks pidanud talle Venemaal mõistetud vanglakaristuse seal ära kandma, kuid samas leidis 56 protsenti vastanutest, et tema vahetamine Venemaa luuretöötajate vastu oli siiski parim võimalik lahendus.

Levada uuring viidi läbi 27.-30. maini Venemaa 48 regioonis ja selles osales 1600 täisealist inimest.

Venemaa president Vladimir Putin andis 25. mail kokkuleppel Ukraina presidendi Petro Porošenkoga Savtšenkole armu ning Porošenko andis omakorda armu kahele Donbassis vangi langenud ja terrorismis süüdi mõistetud Vene sõjaväeluurajale - Jevgeni Jerofejevile ja Aleksandr Aleksandrovile.

Samal päeval toimus Venemaa ja Ukraina vahel ka vangide vahetus.

Savtšenkot süüdistati kahe Vene ajakirjaniku surmas

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistasid Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas, kuid lenduri advokaatide kinnitusel oli ta sel ajal juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud.

Piloodi vangistamist, tema üle peetavat näidisprotsessi ja tema karistamist 22-aastase vangistusega kritiseerisid ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad kutsusid Venemaad teda vabastama.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: