Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tööturul kohta otsivad täiskasvanud leiavad üha rohkem abi kutseõppest

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kuigi haridusministeeriumi andmeil on kutsehariduse omandajate üldarv aastate lõikes kahanenud, siis täiskasvanud õppijate arv on selges tõusujoones. Viimase kaheksa aasta jooksul on kutseõppurite arv, kes on vanemad kui 25-aastased, kasvanud varasemalt 4000 õpilaselt 8000 õpilaseni.

Tartu Kutsehariduskeskusest sai tänavu ametidiplomi rekordilised 850 lõpetajat. Nende hulgast ligi kolmandik olid täiskasvanud kutseõppurid. Tartu Kutseharidusekeskuse direktori Indrek Mõttuse sõnul tuleb kutseõpet saama järjest rohkem neid, kes tulevad uute eriala õppima ehk lähevad piltlikult öeldes "teisele ringile", vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Tuleb inimesi, kellel on juba kõrgharidus omandatud ning kes omavad bakalaureuse või magistrikraadi," selgitas Mõttus.

Murasov: täiskasvanud moodustavad kolmandiku õpilastest

Kõrgharidusele lisaks ka praktilise ameti omandamise vajaduse tingib tööturg. Nõudlusega kohandumiseks on üha sagedamini tarvis täiend-ja ümberõpet, märkis haridus-ja teadusministeeriumi kutsehariduse osakonna peaekspert Meeli Murasov.

"Eestis on väga palju täiskasvanud kutseõppureid, mistõttu moodustavad üle 25-aastased kutseõpilased pea kolmandiku. See näitab, et õppimine ei ole midagi, mis justkui oleks reserveeritud ainult noortele," kinnitas Murasov.

Haridusministeeriumi peaekspert lisas, et täiskasvanuid motiveerib "teisele ringile" minema ka praktiline vajadus leida endale koht tööturul. "Konkurentsivõime arendamine ja parema töökoha leidmine vajab pidevat täiendõpet," nentis Murasov.

Innove: õpipoisi õpe aitab end täiendada töö kõrvalt

Sihtasutuse Innove kutsehariduse kommunikatsioonispetsialisti Maarja Vaikmaa sõnul on täiskasvanud õppija ümberõppe üks elukestva õppe eesmärkidest ja kutseharidus vahend selle saavutamiseks.

Vaikmaa toob välja, et täiskasvanud õppureid on kutsehariduseni toonud ka töökohapõhine ehk õpipoisi õpe. Sellisel kujul on täiendusharidus kättesaadav ka töötavatele inimestele, kuna kolmandik õppekavast läbitakse koolis ja kaks kolmandikku õppekavast ametikohal.

"Selline praktiline ja paindlik õppeviis aitab noortel omandada tööturu vajadustele vastavad oskused ning täiendõppuril arendada teoreetilisel tasemel teadmisi ja oskusi, mis tal töökohas juba on, ning omandada ka kutsetunnistus," selgitas Vaikmaa.

Tema sõnul võidavad täiendõppest nii töötaja kui ka tööandja, kuna see tõstab ka ettevõtete taset ja kvaliteeti.

Tööandjad ootavad meistreid

Mullu oli Eestis suurima õppijate arvuga ala tehnika, tootmise ja ehituse valdkond, milles omandas ametit enam kui 9000 kutseõppurit. Kutsehariduse ekspertide sõnul on perspektiivikad infotehnoloogiat kätkevad suunad, näiteks 3D modelleerimine ja mehhatroonika.

"Kui vaadata tööandjate ootusi, kuhu on hetkel kõige raskem leida meistreid, siis need on näiteks metalli ja tööstusega seotud erialad. Kõik, mis puudutab tööpinke Ehk kui me vaatame õppe poolt, siis need on kõik need erialad, mis vajavad matemaatikat," selgitas Tartu kutsehariduskeskuse juht Mõttus.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: