Arutelu "Globaalne Eesti": Eesti piir on seal, kus on eestlased
ERR-i Arvamusfestivali laval leidis aset arutelu "Globaalne Eesti", milles osalenud märkisid, et Eesti piirid asuvad seal, kus on eestlasi, ning kõige parem viis, kuidas teha meie väike riiki nähtavamaks, on otse suhtlus kohalikega.
Kadri Humal-Ayal tutvustab Keenias Eestit kui riiki, kus piirid ei saagi otsa, kuna erinevate innovaatiliste lahenduste läbi saab Eestiga alati ühendust hoida. Samas tunnistas ta, et Keenia inimene teab Eesti majandusest veel väga vähe.
"Keenia jaoks on Eesti üldjuhul Skype, kuid Keenia tahab kõike alati sisse osta, seega oleks me hea partner," kinnitas Humal-Ayal.
Aasias töötav Birgit Linnamäe kinnitas, et tulusate majandussuhete loomise alus on otsekontakt kohalikega. "Inimestele meeldib suhelda, sest arengud sünnivad, kui mõlemal osapoolel on selleks huvi, mistõttu võib minna ükskõik kuhu. Eesti suurus ja asukoht pole kuidagi piirav faktor," kinnitas Linnamäe.
Ta toonitas, et kõige tähtsam on välisriigis luua endale võrgustik. "Igasugune tegevus saab alguse inimesest endast. Lahkus ja sõbralikkus on oluline ja ei tohi olla negatiivne," rõhutas Linnamäe.
Dubais elav Karola Lepasaar nentis samuti, et teadlikkus Eestist on suhteliselt väike. "Inimeste, teede ja kapitali vaba liikumine on väga hea, eriti just väikestele riikidele," ütles Lepasaar.
Tema sõnul on Dubais karjääri tegemiseks vajalik motivatsioon, huvi ja kirg mingi valdkonna vastu. "Selle alusel saab leida tööd igal pool, kuid oleneb kui palju oled võimeline ohverdama. Kui tahad karjääri teha, peab olema eelnev network ja valmisolek selle nimel algul kasvõi ilma palgata töötada," selgitas Lepassar.
Ka USA ja Eesti vahelt reisiv ettevõtja Rainer Sternfeld möönis, et maailm on niivõrd palju muutunud ja seega pole selge, kus lõpeb lääs ja algab ida. "Praegu piirid justkui puuduvad. Eesti piir on seal, kus on eestlased, ning ei tunne, et oleks kodust ära olnud, tehnilised lahendused võimaldavad sidet hoida," märkis Sternfeld.
"Majandusliku poole pealt peame mõtlema, et kus sa lood kõige rohkem väärtust," lisas ettevõtja.
Rainer Sternfeld sedastas, et Eesti haridus on kindlasti kvaliteetne, kuid kuna oleme väike rahvas, üritame anda laiapõhjalist haridust, et igal pool hakkama saada. Seevastu välismaal saad keskenduda kitsamale erialale, mis võimaldab olla selle ala maailma tippude seas.
Eesti välismaalt graafikutel: sisse ja väljaränne arvudes
Paides toimunud arutelu eeltöö tugines suures osas erinevate dokumentide ja statistika analüüsil. Arutelu korraldajad jutustasid sisse- ja väljarände loo ka graafikutel, mida jagame ka ERRi auditooriumiga.
Toimetaja: Allan Rajavee