Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahastuseta jäetud filmitegijad kaotasid kohuprotsessi EFI-i vastu

Peeter Rebane
Peeter Rebane Autor/allikas: ERR

Eesti vabariigi 100. sünniaastapäevaks korraldatud mängufilmikonkursil rahastuseta jäetud filmitegijad ei saanud Tallinna halduskohtult Eesti Filmi Instituudi SA (EFI)vastu õigust.

Halduskohus jättis läbi vaatamata nõuded, milles OÜ Factory palus tühistada EV100 filmikonkursi žürii otsused ning EFI otsused, millega määrati EV100 audiovisuaalteoste toetusprogrammi raames OÜ Allfilm projektidele "Tõde ja õigus" ja "Võta või jäta" stsenaariumi- ja arendustoetus. Muus osas jäi OÜ Factory kaebus rahuldamata, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR.ee-le.

Konkurss kuulutati välja Eesti vabariigi 100. aastapäevaks valmivate filmide leidmiseks, kuhu OÜ Factory esitas 2013. aastal projekti "Purjetamine vabadusse".

Konkurss toimus kolmes etapis, millest Factory projekt osutus valituks nii konkursi esimeses kui ka teises etapis, kuid kolmandas ehk lõppvoorus jäi projekt žürii toetuseta.

Factory esitas EFI-le vaide konkursi hindamistulemuste kehtetuks tunnistamiseks ja taotles uue žürii kokkukutsumist ja uut hindamist, kuid seda ei korraldatud.

Seepeale lubas EFI Factory filmiprojekti osalema tootmistoetuste taotluste vooru, kuid ka seal oli Factory edutu.

Kohtu hinnangul ei omanud žürii otsus antud juhul kolmandas etapis tähtsust Factoryle tootmistoetuse määramisel, kuna teda lubati tootmistoetuste vooru osalema vaatamata žürii mittetoetavale seisukohale ning kohtus ei leidnud tõendamist ausa menetluse põhimõtte rikkumine, märkis Vilu.

"Kohus leidis, et Factory kaebeõigus saab piirduda selle kontrollimisega, kas tema filmiprojekti hinnati ausa menetluse põhimõtteid järgides. Factoryl ei ole kaebeõigust selleks, et veenduda, kas kõik konkursil osalenud filmid jõudsid lõppvooru põhjendatult. Seega puudub kaebajal ilmselgelt subjektiivne õigus nõuda žürii kahe esimese hindamisetapi tulemuste tühistamist või nende õigusvastasuse tuvastamist ning ning Factoryl puudus ka kaebeõigus tuvastada žürii otsuste õiguspärasust neis voorudes, kus tema film edukaks osutus," tõdes kohus.

Kuigi Factory palus tuvastada EV100 filmižürii teise vooru ja kolmanda vooru otsuse tühisuse žürii pädevuse puudumise tõttu, siis jäi kohtule arusaamatuks, millist olukorda Factory oma nõudega soovib saavutada.

"Juhul, kui kohus rahuldaks kaebaja nõude formuleeritud kujul, tooks see endaga kaasa žürii otsuste tühistamise kõigi EV100 konkursil osalenud filmide suhtes, sealhulgas kaebaja filmi suhtes ning vajaduse maksta tagasi juba väljamakstud toetused, kuna langeks ära toetuse väljamaksmise eeldus ehk konkursi läbimine. Sellise nõude esitamiseks puudub Factoryl aga kaebeõigus," leidis kohus.

Kohtu hinnangul ei ole žürii konkursi esimeses etapis rikkunud ka anonüümsuse põhimõtet. "Konkursi läbiviimisel oli tagatud, et esitatud filmiideed ei olnud seostatud konkreetsete autoritega. Seda, et žürii liikmeid filmiidee taga seisvaid autoreid ühelgi juhul ära ei tunne, ei ole võimalik tagada. Mõnest filmiideest ja selle autorist teadlik olemine ei tähenda aga ilmtingimata selliste projektide eelistamist," kinnitas kohus.

Halduskohtu otsuse saab vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus hiljemalt 11. novembril.

"Purjetamine vabadusse" idee autorid on Meelis Niinepuu ja Marko Matvere ning režissöör Peeter Rebane. Filmi aluseks on spordiajaloolase, viiuldaja, kirjaniku ja ajakirjaniku Voldemar Veedami lugu eestlastest paadipõgenikest.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: