Duterte kiitis Pekingis Hiinat ja kritiseeris Ühendriike ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1476879866000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Filipiinide president Rodrigo Duterte 18. oktoobril Pekingis hotelli saabumas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Filipiinide president Rodrigo Duterte kiitis kolmapäeval Pekingit, öeldes, et Hiina ei ole erinevalt pikaajalisest liitlasest USA-st Filipiinide territooriumi vallutanud.

Duterte on Hiinas neljapäevasel visiidil, et tsementeerida järsku välispoliitilise kursi muutust pärast ametisse astumist 30. juunil. Muutus tähendab selja keeramist pikaajalisele liitlasele USA-le ja pöördumist Hiina mõjusfääri.

Hiina "ei ole kõigi nende põlvkondade vältel kunagi tunginud minu riigi territooriumile", ütles Duterte Filipiinide endise koloniaalvõimu Ühendriikidega ilmselt paralleeli tõmmates.

"Külma sõja ajal kujutati Hiinat paha poisina," ütles Filipiini riigipea. "See, mida me oleme kõigi nende aastate jooksul kooliõpikutest lugenud, on olnud Lääne toodetud propaganda."

Filipiinide eelmine president Benigno Aquino andis Pekingi territoriaalpretensioonide eest Lõuna-Hiina merel rahvusvahelisse kohtusse ja sai seal võidu. ÜRO Alaline Vahekohus (PCA) otsustas juuli, et Pekingil puuduvad Lõuna-Hiina merel ajaloolised õigused.

Pekingit on vihastanud nii Aquino samm kui ka PCA otsus.

Duterte astus ametisse juunis, pisut aega enne ÜRO alalise vahekohtu otsus ega ole hakanud võidurõõmu demonstreerima.

Filipiini president nimetas kolmapäeval PCA otsust "nelja nurgaga paberitükiks".

"Arbitraažiotsus annab meile õiguse, ent ajalooline õigus on Hiinal ning nad rõhutavad seda. Kas me peaksime sellises olukorras vaidlema või lihtsalt rääkima? Ma ütleksin, et jätame selle mõneks teiseks päevaks," ütles Duterte.

Dutertet on eriti ärritanud Ühendriikide kriitika tema kuritegevuse vastase võitluse aadressil ning teatanud, et tühistab plaani korraldada koos USA-ga Lõuna-Hiina merel ühispatrulle.

Ta on seadnud kahtluse alla ka 1951. aastast kehtiva kaitsepakti Ühendriikidega, ent lubanud selle siiski jõusse jätta.

Filipiini uus president on teatanud ka sõjaliste õppuste lõpetamisest USA-ga ning valmisolekust korraldada ühisõppusi Venemaa ja Hiinaga.

Hiina kiitis sõbralikke suhteid Filipiinide presidendiga

Hiina kiitis varem visiidile saabunud Filipiinide presidenti ja ülistas kahe riigi sõbralikke suhteid.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying ütles kolmapäeval pressikonverentsil, et Pekingit rõõmustavad sammud territoriaalvaidluste lahendamise poole "konsultatsioonide ja dialoogiga".

"Just nii peavad kaks sõbralikku naabrit teineteist kohtlema," lisas ta. "Igaüks, kes soovib tõemeeli Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna rahu, stabiilsust, arengut ja jõukust, peaks Duterte visiiti tervitama."

Duterte kohtub visiidi vältel Hiina presidendi Xi Jinpingi ja peaministri Li Keqiangiga ning külastab Pekingi filipiini kogukonna liikmeid. 

Uuring: filipiinlased usaldavad USA-d rohkem kui Hiinat

Filipiinlased usaldavad USA-d, mitte Hiinat, kuhu suundub suhteid siluma president Rodrigo Duterte, selgus aga teisipäeval avaldatud uuringust.

Küsitluse järgi usaldab USA-d "palju" 76 protsenti filipiinlastest ning 13 protsendil arvamus Ühendriikide suhtes puudub. Ülejäänud küsitletud inimesed usaldasid USA-d "vähe", selgus uuringufirma The Social Weather Stations raportist.

Hiinat usaldab "palju" 22 protsenti filipiinlastest, vähe 55 protsenti ning 19 protsendil arvamus Hiina kohta puudus.

Uuringu järgi ei jaga suurem osa filipiinlastest president Rodrigo Duterte sümpaatiat Hiina suhtes, kellega Filipiinid on tülis Lõuna-Hiina mere üle.

Küsitluses osales 1200 filipiinlast.

Hiina riiklik uudisteagentuur kirjutas, et Filipiinide presidendi Rodrigo Duterte teisipäeval algav visiit näitab usalduse taastamist poolte vahel.

Xinhua hinnangul on Duterte saabumine samm aastaid kestnud võõrdumise lõpetamise suunas.

Filipiinidel rammis politseiauto USA-vastaseid meeleavaldajaid

Filipiinide politseiauto rammis kolmapäeval protestijaid, jättes mitu inimest veriselt tänavale lamama, kui USA-vastane meeleavaldus Manilas Ühendriikide saatkonna ees vägivaldseks muutus.

Meeleavaldajate juhi Renato Reyesi sõnul toimetati haiglasse vähemalt kolm tudengiaktivisti, kellest politseiniku juhitav auto üle sõitis.

Televisioonis edastatud videoklipis võis näha, kuidas sõiduk edasi-tagasi sõites korduvalt protestijaid rammis, kui need olid ta piiramisrõngasse võtnud. Hiljem vahistasid korrakaitsjad mitmeid protestijaid, kes ründasid märulipolitseinikke ja loopisid punast värvi saatkonnahoone pihta.

Vägivald puhkes, kui sajad meeleavaldajad kogunesid protestima USA vägede kohaloleku vastu riigis. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: