Kütusemüüjad: aktsiisitõus on suur löök piiriäärsetele väiketanklatele

Foto: Mailiis Ollino

Eesti kütusemüüjad muretsevad, et kerkiv aktsiis paneb järjest enam vedajaid oma paake Eesti asemel Lätis täitma. Rahandusministeeriumi sõnul on aga kütuse müük sel aastal tõusnud ning aktsiisi on laekunud isegi oodatust rohkem.

Õliühingu juhi Toomas Saksa sõnul on selleaastane kütusektsiisi tõus nullinud ära oodatud turumahu kasvu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on vähenenud ja kindlasti on sel aastal ära jäänud oodatav turumahu tõus, mis oleks pidanud meie arvates olema viie protsendi juures," rääkis Saks.

Rahandusministeeriumil on aga hoopis teised andmed.

"Deklareeritud bensiini ja diisli müügikogused on kasvanud vastavalt kolm ja kuus protsenti. Inimesed on ostnud rohkem kõrgema aktsiisiga kütust kui eelmisel aastal. Üheksa kuuga, jaanuarist septembrini, on kütuseaktsiisi laekunud 14,1 protsenti rohkem kui eelmisel aastal," ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika analüütik Risto Kaarna.

Pärast järgmise aasta algusesse kavandatud kümneprotsendilist aktsiisitõusu võtab Eesti tuhande liitri bensiini pealt aktsiisi 512 ja Läti 436 eurot. Diisli aktsiis on sama koguse pealt vastavalt 493 ja 341 eurot.

"Kindlasti on see suur löök piiriäärsetele väiketanklatele. Meie andmetel on selle aasta jooksul praegu juba vähemalt neli tanklat piiri ääres suletud ja ilmselt see tendents võib järgmisel aastal kasvada. Suured müüjad vaevalt ära lähevad, aga eks need, kel müük nii Eesti kui Läti poole peal, suurendavad müüki Lätis," arvas Saks.

Kaarna sõnul on lisandunud umbes sada ettevõtet, kes on hakanud Lätis tankima. "Selle mõju kokku on üsna väike. Me eeldame, et sel aastal on kadunud aktsiisilaekumisi umbes viie miljoni euro võrra, mis kogulaekumisi arvestades on umbes üks protsent," selgitas Kaarna.

Järgmiseks aastaks prognoosib rahandusministeerium kütuseaktsiisi laekumise kasvu 5,5 protsenti ehk ligi 30 miljonit eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: