Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mitmes Tartu- ja Jõgevamaa omavalitsuses on haldusreform takerdunud

Foto: Siim Lõvi /ERR

Pühapäevani toimunud rahvaküsitluse järgi toetab Lääne-Tartumaal seitsme valla ühinemist ligikaudu 75 protsenti osalenutest. Kui Lääne-Tartumaal on ühinemisplaanid üha selgemad, siis mitmes omavalitsuses Tartu- ja Jõgevamaal on haldusreform takerdunud.

Nii ootab näiteks Tabivere vald sundliitmist ja Pala vald ei plaanigi läbirääkimisi alustada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lääne-Tartumaal peavad liitumiskõnelusi Rannu, Puhja, Konguta ja Rõngu vald ning Elva linn. Neile lisanduvad Palupera ja Puka vald Valgamaalt. Tartu vallaga peavad liitumisläbirääkimisi Laeva, Tähtvere ja Piirissaare vald. Peipsiveeres peavad kõnelusi Alatskivi, Vara, Peipsiääre ja Kallaste. Omavahel peavad liitumisläbirääkimisi ka Mäksa, Võnnu ja Haaslava vald ning Ülenurme ja Nõo vald. Meeksi vald peab läbirääkimisi Räpinaga.

Jõgevamaal ei pea liitumisläbirääkimisi Pala vald, mis ootab, millise otsuse langetab riigikohus haldusreformi põhiseaduslikkusele vastavuse üle. Milline otsus ka ei tule, ei nõustu Pala ka sundliitmisega. Milline võiks valla tulevik sellisel juhul näida, vallajuhid „Aktuaalsele kaamerale" kaamera ees rääkida ei soovinud.

Liitumisläbirääkimised on umbseisus ka Tabiveres, sest ainus omavalitsus, millega Tabivere liituda tahaks - Tartu vald - on liitumiskõnelustest korduvalt ära öelnud. Nii ootab Tabivere sundliitmist.

Tartu vallavanem Aivar Soop selgitas, et Tabiverega ei soovi vald kõnelusi pidada, kuna Tabivere lisandumine Laeva, Tähtvere ja Piirissaare kõrvale teeks uue omavalitsuse lihtsalt liiga suureks.

"Kuna haldusreformi mõistes on ette nähtud, et valla optimaalne või mõistlik suurus võiks olla 11 tuhat elanikku, siis me olemegi sellest lähtunud," märkis ta.

Tartumaal ei pea läbirääkimisi Kambja vald, mille laualt läbi käinud liitumismõtted Ülenurme, Haaslava ja Nõo vallaga on tühja jooksnud. Ehkki Kambjas on ligikaudu poole vähem elanikke haldusreformi seaduses nõutud 5000-st, ei plaani vald ühinemiseks ka uusi läbirääkimisi alustada.

Lahtine on ka Luunja valla tulevik. Luunja sooviks liitumisläbirääkimisi pidada Mäksa vallaga, aga pole nõus kõnelema Võnnu ja Haaslavaga. Mäksa ei taha aga Võnnut ja Haaslavat kõnelustest välja jätta ja nii kaotab Luunja võimaluse ka Mäksaga liitumiskõnelusi alustada.

"Kuna Luunja vald Võnnu valda ei soovi enda koosseisus näha, siis kahjuks ega ka Mäksal väga suurt valikut ei ole," nentis Mäksa vallavanem Timo Reinthal.

Millised võiksid olla Luunja teised liitumisvõimalused, vallajuhid enne riigikohtu otsust rääkida ei taha.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: