Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Simsoni sõnul suureneb omavalitsuste tulubaas märgatavalt

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kohalike omavalitsuste tulubaas suureneb uue koalitsioonileppega märgatalt, sest omavalitsused saavad rohkem ülesandeid ja nende täimiseks ka vahendeid juurde, kinnitas Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Kohalikele omavalitsusele laekuva tulumaksu osa kärbiti 2009. aastal 11,9 protsendilt 11,4 protsendile, kuid tõsteti tänaseks 11,6 protsendile. Omavalitsuste tulubaasi suurendamine on uue koalitsioonileppe kohaliku elu edendamise üks põhilubadusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks sammm uuel koalitsioonil on anda omavalitsustele tagasi 2009. aastal ära võetud tulubaas. Lisaks leiame, et omavalitsustele võiks anda mitmeid ülesandeid, aga uusi ülesandeid andes peab andma kaasa ka tulubaasi. See suurem rahastus, millega omavalitused võivad arvestada, ületab 30 miljonit eurot aastas," selgitas Simson.

Reformierakondlasest rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer aga ütles, et lahkuval valitsusel oli niigi plaanis omavalitsuste tulubaasi suurendada. "Valitsusele oli tehtud ettepanek tõsta omavalitsuste tulubaasi 0,5 protsendi võrra, tulumaksu protsendi osa sellest ehk kokku 12,13 protsendini tulumaksust," ütles ta.

Simsoni sõnul tulumaksuvaba miinimumi tõstmine 500 eurole kindlasti omavalitsuste tulubaasi ei mõjuta, sest see n-ö maksusoodustus tuleb riigipoolsest osast. Küll on aga selge, et edaspidi elukaaslased koos oma tulusid ühiselt deklareerida ei saa.

"Laste eest, teise ja enamate laste eest tulumaksuvabastus säilib, aga ühisdeklaratsioon kaob ja kõik aastast 2018. Ma ei arva, et see maksuametile rohkem tööd toob, maskuamet on ka praegu kõigi eristustega hästi hakkama saanud," ütles Simson.

Holsmeri hinnangul läheb kehtestatava tulumaksu tõttu dekaleerimine keerukamaks.

Uus koalitsioon plaanib ilmselt kärpida kodulaenuintresside maksuvaba piiri 1200 eurolt aastas 300 euroni. Kaob ka hoiuseintressi maksuvabastus. Maksuekspert Marko Saag ütles, et mõlema soodustuse piiramine või kaotamine mõjutab väga väheseid Eesti maksumaksjaid.

Kõikidest koalitsiooni maksumuudatustest võidavad tema sõnul kuigivõrd vähemkindlustatud inimesed. "Madalapalgaliste võiduosa ei pruugi olla väga paljudel juhtudel suur, sest ka täna kehtib tulumaksuseaduse regulatsioon, mille kohaselt tagastatakse madalapalgalistel teatud osa tulumaksust. Kui palju kaotavad kõrgemapalgalised - väga palju ei kaota. Kui vaadata, kui palju maksuvaba tulu jätab inimesele kätte see raha, siis see on suurjärgus 38 eurot," selgitas Saag.

Keskerakond, sotsiaaldemokraadid ja IRL avaldasid neljapäeval oma maksuplaanid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: