Briti iseseisvusparteid süüdistatakse euroraha väärkasutamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei juht Nigel Farage.
Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei juht Nigel Farage. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurbritannia valimiskomisjon hakkas iseseisvuspartei (UKIP) finantseerimist uurima, sest Euroopa Parlamendi väitel on partei Euroopa Liidu raha oma partei hüvanguks kasutanud.

Euroopa Parlament leidis, et UKIP on oma saadikurühmale eraldatud raha reeglitevastaselt kasutanud ning peab saadud 146 696 naela tagasi maksma, vahendas BBC.

Nimelt on toetus ette nähtud tegevuseks europarlamendis, seda ei tohi aga kasutada riiklike valimiskampaaniate, kandidaatide või referendumikampaaniate jaoks. UKIP, mis domineerib Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsioonis (ADDE), rikkus europarlamendi hinnangul seda reeglit.

Euroopa Parlamendi büroo teatel puudutab ADDE rikkumine enne 2015. aasta üldvalimisi ja 2016. aasta Brexiti referendumit korraldatud üheksat arvamusküsitlust ja nende ülevaadet.

"Väljaminekud olid seotud kolme konsultandi teenustega, mida europarlamendi administratsioon ning sõltumatu audiitor ei pidanud reeglitele vastavaks," teatas büroo.

Nüüd alustas uurimist ka Suurbritannia valimiskomisjon, mis tahab kindlaks teha, kas rikutud on ka Briti valimisseadust.

BBC poliitikatoimetaja Norman Smith märkis, et Briti valimiskomisjoni uurimine on seotud küsimusega, kas UKIP kulutas osa eurorahast Brexiti referendumiks. Juhul kui see nii oli, võib parteid oodata kuni 20 000 naela suurune trahv.

Kui europarlament eelmisel nädalal oma süüdistustega välja tuli, süüdistas ADDE fraktsiooni pressiesindaja parlamenti ahistamises.

"Nimetage seda kättemaksuks Brexiti eest, kui soovite," sõnas ka UKIPi eurosaadik Roger Helmer.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: