Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi Demokraadid viskasid oma ridadest välja juudivaenuliku saadiku

Rootsi Demokraatide juht Jimmie Akesson
Rootsi Demokraatide juht Jimmie Akesson Autor/allikas: Anders Wiklund/AFP/Scanpix

Rootsi paremäärmuslik erakond Rootsi Demokraadid teatas esmaspäeval, et viskas antisemiitliku avalduse tõttu oma ridadest välja ühe parlamendisaadiku.

Parlamendisaadik Anna Hagwall esitas septembris seaduseelnõu riigi toetuse lõpetamiseks meediaväljaannetele, mis kuuluvad Bonnieri meediagruppi, mida kontrollib juudi juurtega perekond.

"Rootsi Demokraadid on palju aastaid teinud resoluutselt tööd lõpetamaks juudivastased voolud ja vandenõuteooriad ühiskonnas," ütles partei esimees Jimmie Akesson avalduses. Ta märkis, et Anna Hagwall on oma avaldustega kahjustanud partei mainet. "Anna tahab seadusandlust, milles inimesi jagatakse etnilise kuuluvuse järgi. Me ei toeta seda."

Rootsi Demokraadid (SD) on püüdnud distantseeruda mõnedest oma kõige radikaalsematest elementidest, et laiendada toetusbaasi.

Hagwell saatis septembris ajalehele Aftonbladet e-kirja, püüdes oma seisukohta õigustada. "Ei tohi lubada, et ükski perekond, etniline grupp või ettevõte kontrolliks otseselt või kaudselt rohkem kui viit protsenti meediast," sõnas ta.

Bonnier grupile kuulub 15 riigis 175 ettevõtet, sealhulgas telekanalid, ajalehed, ajakirjad, kirjastused.

Hagwall, keda partei sundis ka parlamendist lahkuma, keeldus seda tegemast, kuid lubas, et ei kandideeri uuesti järgmistel valimistel.

Ametlikult suhtub migratsioonivastane erakond Rootsi Demokraadid nulltolerantsiga ksenofoobiasse, rassismi ja antisemitismi.

SD populaarsus on järjest kasvamas ajal, mil parempopulistlikud erakonnad naudivad toetuse suurenemist üle kogu Euroopa.

Arvamusuuringute põhjal toetab SD-d praegu 17,4 protsenti valijaskonnast, mis on 4,6 protsendipunkti rohkem kui 2014. aastal, mil erakond sai oma kõigi aegade parima valimistulemuse - 49 mandaati 349-kohalises parlamendis.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: