SBU: Savtšenko kohtus Minskis Donbassi "rahvavabariikide" liidritega

Nadia Savchenko Ukraina ülemraadas.
Nadia Savchenko Ukraina ülemraadas. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Ukraina parlamendisaadik Nadia Savtšenko kohtus Minskis Donbassi separatistide liidritega, kinnitas Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) esmaspäeval.

"Ta kinnitas reisi Minskisse, kus ta vestles terroriorganisatsioonide - isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikide - juhtide Aleksandr Zahhartšenko ja Igor Plotnitskiga," ütles SBU personaliülem Aleksandr Tkatšuk.

Tema sõnul ei ole Savtšenko tegevus õiguslikust vaatepunktist kriminaalkuritegu. "Küll aga võis ta sellega rikkuda julgeolekuprotseduure. Kõigile Ukraina parlamendisaadikutele antakse ligipääs riigisaladusele. Ta oleks pidanud teavitama ülemraadat kavatsusest välismaale minna," sõnas SBU ametnik.

Tkatšuki sõnul ei ole Ukraina võimud andnud Savtšenkole luba pantvangide vabastamist puudutavate küsimuste arutamiseks.

Ülemraada saadik Savtšenko on väidetavalt teatanud ka soovist luua uus poliitiline liikumine ning seetõttu ei koordindeeri ta oma tegevust ka erakonnaga Üleukrainaline Ühendus Isamaa (Всеукраїнське об’єднання Батьківщина), teatas Batkivštšõna fraktsioon.

Erakond mõistis oma avalduses ka hukka Savtšenko kohtumise "terroristide pealikega".

Savtšenkot süüdistati kahe Vene ajakirjaniku surmas

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistasid Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas, kuid lenduri advokaatide kinnitusel oli ta sel ajal juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud.

Piloodi vangistamist, tema üle peetud näidisprotsessi ja tema karistamist 22-aastase vangistusega kritiseerisid ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad kutsusid Venemaad teda vabastama.

Mais vahetati Savtšenko kahe Vene sõjaväeluuraja vastu, kes langesid 2015. aasta mais Ida-Ukrainas Ukraina sõjaväe kätte vangi.

Pärast vabanemist on Savtšenko osalenud rahvasaadikuna aktiivselt ekspeaminister Julia Tõmošenko erakonna Batkivštšõna raadasaadikuna poliitikas ning kritiseerinud korduvalt ja teravalt Ukraina praegusi juhte.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/Unian jt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: