Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina ülemraada võttis Savtšenkolt puutumatuse ja ta vahistati

{{1521721380000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Ukraina ülemraada võttis neljapäeval toimunud hääletusel Nadia Savtšenkolt saadikupuutumatuse, mis tähendas, et prokuratuuri poolt riigipöördekatses kahtlustatud rahvasaadiku sai vahi alla võtta. Seda võimuesindajad aga peagi ülemraada hoones tegid.

Prokuratuuri kinnitusel on võimudel "ümber lükkamatuid tõendeid", et Savtšenko isiklikult kavandas terroriakti ülemraada istungisaalis ning andis oma kaasosalistele ka sellega seotud käske, vahendasid Raadio Vaba Euroopa ja Unian. (Pikem ülevaade teemat puudutavatest artiklitest asub SIIN.)

Kokku hääletasid ülemraada saadikud neljapäeval kolme ettepaneku üle - Savtšenko kriminaalvastutusele võtmine ehk tema saadikupuutumatuse tühistamine, tema kinni pidamine ja tema vahi alla võtmine.

Esimest ettepanekut toetas 423-liikmelises ülemraadas 291, teist ettepanekut 277 ja kolmandat 268 rahvasaadikut.

Pärast hääletust lahkus Savtšenko saalist, kuid julgeolekuteenistuse SBU töötajad pidasid ta ülemraada hoones varsti kinni. Käeraudadesse teda ei pandud.

Kahtlustuse sisu varem rahvasaadikutele tutvustades näitas peaprokurör Juri Lutsenko ka videot, kuidas Savtšenkot ja tema kaasvõitlejat, juba varem kinni peetud Volodõmõr Rubani meenutavad isikud arutavad plaani korraldada ülemraadas terrorirünnak võimuhaaramise eesmärgil.

Peaprokurör esitas taotluse eelmisel nädalal

Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko esitas 15. märtsil ülemraadale taotluse vabastada raadasaadik Savtšenko saadikupuutumatusest, et ta saaks terrorirünnakute kavandamise eest arreteerida ja kriminaalvastutusele võtta.

"Saatsime ülemraadasse dokumendid Savtšenko kohta," teatas Twitteris peaprokuröri pressiesindaja Larõssa Sargan, lisades fotokoopia pöördumisest ülemraada esimehe Andri Parubi poole.

Lutsenko kirjas seisis: "Saadan kehtivate seaduste kohaselt kooskõlastamiseks nõusolekutaotluse Ukraina rahvasaadiku Savtšenko kriminaalvastutusele võtmiseks, kinnipidamiseks ja tõkendmeetmena vahi alla võtmiseks."

Lisaks taotlusele esitas peaprokurör ülemraadale taotluse 172-leheküljelise põhjendusmaterjali.

Lutsenko sõnul on juurdlusel ümberlükkamatud tõendid selle kohta, et Savtšenko valmistas ette terrorirünnakuid, sh plahvatust ülemraada istungisaalis.

"Juurdlusel on ümberlükkamatud tõendid selle kohta, et Savtšenko isiklikult kavandas, isiklikult värbas, andis isiklikult juhendeid, kuidas korraldada siin terrorirünnak, selles samas saalis. Hävitada kahe granaadiga kaks parlamendisaali looži, tulistada miinipildujast parlamendi kuplit ja automaatidest neid, kes ellu jäid," ütles Lutsenko.

Savtšenko on teinud vastuolulisi avaldusi, kuid otsest terroriplaani ta eitab

Savtšenko on juba pikemat aega teinud raevukaid ja vastuolulisteks peetud avaldusi president Petro Porošenko ja praeguse Ukraina valitsuse vastu. Savtšenko hinnangul on Ukraina praegused juhid korrumpeerunud ning nad tuleb seetõttu asendada.

Lisaks on ta arutlenud, et Ukraina võiks üldse muutuda diktatuuriks või et Krimmi võiks vahetada Donbassi vastu.

Savtšenko on ka kohtunud Donbassi nn separatistide esindajatega ilma oma tegevust Ukraina võimudega kooskõlastamata, enda sõnul on ta teinud seda vangide vahetamise lihtsustamiseks.

Lisaks on ta hiljuti väitnud, et praegune ülemraada spiiker Andri Parubi oli 2014. aasta Maidani sündmuste ajal seotud meeleavaldajate pihta tulistamisega. Väidet, et meeleavaldajate tulistamine olevat olnud hoopis meeleavalduste juhtide provokatsioon, on varem korduvalt väitnud Venemaa meedia ja Kremli esindajad. Hiljem täpsustas ta, et ei mõelnud tegelikult Parubit, vaid hoopis rahvasaadik Serhi Pašinskit.

Otseseid terroristlikke kavatsusi on Savtšenko ise eitanud, kuid on samas tunnistanud, et on erinevaid plaane oma vestluskaaslastega vabas vormis arutanud.

"Kõik ukrainlased unistavad presidendi kantselei, parlamendi ja valitsuse õhku laskmisest. Ma unistan muutustest, kuid ilma plahvatusteta," sõnas ta 20. märtsil.

Tema varasemad avaldused ei aita aga praegustele põhjendustele eriti hästi kaasa.

Samal päeval, kui ta suundus julgeolekuteenistusse SBU andma tunnistusi seoses nn Rubani juhtumiga, avaldas ta ajakirjanikele arvamust, et väga palju Ukraina sõdureid peaks sõjaväelist riigipööret praegusel hetkel õigeks sammuks. 

Vahetult pärast Venemaa vanglast vabanemist ja kodumaale naasmist 2016. aasta mais oli Savtšenko väga populaarne ning temast räägiti sageli kui võimalikust tulevasest presidendikandidaadist.

Tema hilisem ekstsentriline käitumine ja vastuolulised avaldused on seda populaarsust oluliselt kahandanud, kuid tal endiselt ka märkimisväärne toetus.

Savtšenko vahi alla võtmine 22. märtsil:

Prokuratuuri süüdistust tutvustav video:

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: