Soome politsei tegi ettepaneku tuntud paremäärmusliku organisatsiooni keelustamiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome politseinik
Soome politseinik Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Soome politsei otsustas täna teha ettepaneku keelustada tuntud paremäärmuslik organisatsioon Põhjamaade Vastupanuliikumine (PVL).

Politsei peadirektor Seppo Kolehmainen põhjendas Yle uudistele antud intervjuus ettepanekut sellega, et neonatsliku PVL-i tegevus sisaldab vägivalda ning ebaseaduslikke riigivõimu vastaseid eesmärke.

"Kui vaadata nende programmilisi avaldusi ja dokumente, mis on saadaval, siis pürgimuseks on siiski ebaseaduslik ühiskondliku korra kukutamine. Nendest asjaoludest see hinnang ka tuleneb," märkis politseijuht.

Politsei juhtkond on PVL-i teemat põhjalikumalt arutanud alates septembrist. Ettepanek võetakse ametlikult menetlusse 2017. aasta esimeses pooles.

Kolehmainen märkis, et politsei on analüüsinud küsimust ka kogunemis- ja sõnavabadust puuduvatest seisukohtadest lähtudes. Seetõttu nõudis lõpliku hinnanguni jõudmine ka aega, sest tegemist on põhiseadusega kaitstud õigustega. Lõppkokkuvõttes jõuti siiski neljapäeval esitatud ettepanekuni organisatsioon keelustada.

"Kui organisatsioon tegutseb meie hinnangul ebaseaduslikult ning selle tegevusse ei sekkuta, siis millise ühiskondliku signaali see annab?" küsis Kolehmainen.

PVL-i keelustamist on varem pidanud vajalikuks ka Soome kaitsepolitsei Supo.

Käesoleval nädalal algas Helsingis kohtuprotsess ühe septembris aset leidnud ja PVL-i puudutava juhtumi asjus, mis on käesoleval sügisel ühiskonnas palju vastukaja saanud.

Kohtuprotsess käsitleb 10. septembril Helsingi kesklinnas toimunud vägivallakuritegu (valvekaamera video juhtumist), mille käigus ründas PVL-i aktivist meeleavalduse ajal üht PVL-i vastu protestinud möödakäijat. Kuigi PVL-i aktivisti poolne rünnak oli lühike, olid löök ja selle tagajärg nii rängad, et peavigastusega ohver suri 16. septembril haiglas.

PVL-i aktivisti vastu on esitatud nüüd süüdistus raske tervisekahjustuse tekitamises ja surma põhjustamises raskendavatel asjaoludel. Prokuratuuri hinnangul peaks kohus arvesse võtma ka süüdistatava varasemat kuriteoregistrit ning kuulumist rassistlikku organisatsiooni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: