Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taavi Aas kuulutas Tallinnas välja jõulurahu

{{1482568155000 | amCalendar}}

Jõululaupäeva keskpäeval kuulutas Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas välja jõulurahu, lugedes traditsiooni kohaselt Raekoja aknalt linnarahvale ajaloolise jõulurahusõnumi.

Taavi Aas luges ette esmakordselt üle 360 aasta tagasi Raekoja platsil kõlanud kuninganna Kristiina käsusõnad.

"Homme , kui see Jumalale on meelepärane, jõuab kätte meie Issanda ja Lunastaja armurikas sünnipäev. Ja sellepärast olgu nüüd välja kuulutatud üleüldine Jõulurahu, ja olgu kõik asjaosalised üles kutsutud seda püha pühitsema sobiliku hardusega, ja ka muidu ennast üleval pidama rahulikult ja viisakal kombel. Kes aga selle rahu vastu eksib ja Jõulurahu seadusevastase või ka ebasobiva käitumisega rikub, seab ennast sellega raskendavate asjaolude kätte süüdi ja langeb karistuse alla, nagu seda igaühe kohta Seadus ja korraldused ette näinud on. Ja lõpetuseks olgu kogu riigi elanikkonnale soovitud rõõmurikkaid Jõulupühi ja Jõulurahu, mis kestku terves riigis Kanutipäevani 13. jaanuaril."

Jõulurahu tava ulatub juba 17. sajandisse ning kuulub Eesti, Soome ja Rootsi õigusriikluse ühisaega. Traditsioon sai alguse Rootsi kuninganna Kristiina valitsusajal aastail 1632-1654.

Jõulurahu väljakuulutajaks on linnapea või raesekretär, kohaks linn, kus asub peapiiskopi katedraal ning paigaks tsiviilhoone rõdu. Väljakuulutamise aeg on traditsiooniliselt jõululaupäeva keskpäeva eelsed ja järgsed minutid.

Ka Tartu Raekoja platsil kuulutati välja jõulurahu. Jõulurahu väljakuulutamisele eelnes puhkpilliorkester Tartu tervitus ja jõuluvana külaskäik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Linnarahvale jagati sooja jõulusuppi ning platsile püstitatud kiigemetsas tegid oma jõulukiikumised nii suured kui ka väikesed.

Tartu linnapea Urmas Klaas ja piiskop Joel Luhamets tõdesid aastale tagasi vaatavas jutuajamises, et Tartul läheb hästi.

"Olgu kõigile siin, meie riigis, soovitud rõõmurikkaid jõulupühi ja jõulurahu, mis kestku kanutipäevani 13. jaanuaril," ütles Klaas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: