Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuringud: usaldus Saksa politsei ja Merkeli vastu on tõusnud

Liidukantsler Merkel ja sõsarpartei juht Horst Seehofer.
Liidukantsler Merkel ja sõsarpartei juht Horst Seehofer. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Usaldus Saksa politsei ja liidukantsler Angela Merkeli vastu on tõusnud hoolimata detsembris aset leidnud Berliini terrorirünnakust, vahendavad värsked Saksa meediaväljaannete uuringud.

Ligi 90 protsenti sakslastest on rahul riigi politseijõududega, vahendasid ajaleht Die Welt, Politico ja Reuters ringhäälingu ARD tellitud Infratest Dimapi arvamusküsitlusi.

Värske uuringu kohaselt usaldab üheksa sakslast kümnest politseid "palju", möödunud aasta oktoobris oli sama näitaja 84 protsenti.

Tegemist on viimase 20 aasta kõige suurema usaldusega Saksamaa politsei vastu.

Usaldus politsei vastu on pärast Berliini terrorirünnakut tõusnud väidetavalt seoses sellega, et korrakaitsjad on suuremate jõududega tänaval ning muuhulgas suudeti ära hoida möödunud aastavahetusel Kölnis ja mujal aset leidnud sündmuste kordumine.

Samas on langenud usaldus Saksa julgeoleku- ja luureteenistuste vastu 38 protsendilt 36 protsendini ning rohkem kui 10 protsenti saksastest leiab, et nad ei usalda nimetatud institutsioone üldse. Neljandik sakslastest tunnistas, et nad tunnevad end "üsna ebaturvaliselt".

Merkeli toetus on samuti tõusnud

Merkeli kristlike demokraatide (CDU) ja tema Baieri liidumaa sõsarpartei ehk Baierimaa kristlik-sotsiaalne liidu (CSU) toetus tõusis eelmise kuuga võrreldes kaks protsendipunkti. Jaanuari esimestel päevadel korraldatud arvamusküsitluse kohaselt on parempoolse liidu toetus 37 protsenti.

Valitsuse kolmanda osapoole ehk sotsiaaldemokraatide toetus on seevastu vähenenud kahe protsendipunkti võrra 20 protsendini.

Immigratsioonivastane protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD) on samuti oma toetust kasvatanud. Nende populaarsus tõusis möödunud kuuga võrreldes kahe protsendipunkti võrra ning on nüüd 15 protsendi juures.

Käesoleval nädalal Sterni poolt avaldatud uuringust tuleb välja ka üks teine huvitav detail, vahendas Politico.

Nimelt on Baieri sõsarpartei juht Horst Seehofer liidukantsler Merkelit korduvalt kritiseerinud viimase migratsioonipoliitika pärast. Ometi on Merkeli populaarsus rahva seas Seehoferist oluliselt suurem.

Poliitikute populaarsuse edetabelis - kus vastanud pidid poliitikule andma punkte skaalal nullist sajani - on 66 punktiga esikohal praegune välisminister ja tõenäoline järgmine president Frank-Walter Steinmeier. Teisel kohal on 64 punktiga Merkel, kes näiteks augustis oli langenud neljandale kohale. Kolmandal kohal oli 60 punktiga rahandusminister Wolfgang Schäuble.

Järgnesid sotsiaaldemokraadist Euroopa Parlamendi president Martin Schulz (58), siseminister Thomas de Maiziere (53) ja sotsiaaldemokraatide juht ning majandusministrist asekantsler Sigmar Gabriel (50). Siin on märkimisväärne, et kodumaisesse poliitikasse naasva Schulzi reiting on kõrgem kui erakonna juhil ning kõige tõenäolisemal kantslerikandidaadil Gabrielil.

Ülejäänud poliitikute punktid jäid juba alla viiekümne ning seitsmendal kohal ongi CSU juht Seehofer 48 punktiga. Kusjuures kui arvestada ainult CSU valijaid, siis ka seal on Merkel (72 punkti) Seehoferist (69 punkti) populaarsem.

Merkeli juhitud valitsus on lubanud pärast Berliini terrorirünnakut viia ellu täiendavaid julgeolekumeetmeid. Merkel ise pürgib septembris toimuvatel valimistel neljandaks ametiajaks Saksamaa liidukantsleriks ning nii migratsiooni haldamine kui ka terrorismi ennetamine on valimistel peamiste teemade seas.

AfD liider Frauke Petry kogus küsitluses rahva seas 21 punkti. Oma erakonna toetajate seas oli tal 61 punkti, kusjuures CSU juht Seehoferi hinne AfD toetajate hulgas - 59 punkti - oli samuti kõrge ega jää seega Petry omale oluliselt alla.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: